W Polsce obowiązują przepisy nakazujące, aby biura rachunkowe prowadzące księgi handlowe swoich klientów posiadały ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Takiego obowiązki nie mają biura, które specjalizują się wyłącznie w tzw. uproszczonej księgowości. Mimo to szukając biura rachunkowego warto postawić na takie, które OC posiada. Wyjaśniamy, jak właściwie działa takie ubezpieczenie.
Każdemu księgowemu może się przytrafić błąd, co często wynika z rutyny lub po prostu z niedopatrzenia. W takiej sytuacji klient biura rachunkowego może być narażony na nieprzyjemności i np. konieczność zwrotu podatku wraz z karnymi odsetkami.
Z fiskusem musi się rozliczyć sam przedsiębiorca, natomiast jeśli zatrudniane przez niego biuro ma ubezpieczenie OC, to jak najbardziej należy zwrócić się do niego w sprawie zadośćuczynienia za popełniony błąd.
W pierwszej kolejności przedsiębiorca zgłasza się do swojego biura rachunkowego i – jeśli rzeczywiście doszło do błędu księgowego – prosi o podanie numeru polisy ubezpieczeniowej. Następnie kontaktuje się z towarzystwem ubezpieczeniowym, przedstawia dowody na poniesienie straty i na tej podstawie uzyska odszkodowanie.
Należy natomiast pamiętać, że zwrot z OC biura rachunkowego dotyczy wyłącznie karnych odsetek lub innych kosztów, jakie poniósł przedsiębiorca w wyniku błędu popełnionego przez biuro. Nie ma natomiast mowy o zwrocie zapłaconego podatku, ponieważ ten i tak stanowił zobowiązanie przedsiębiorcy w stosunku do fiskusa (musiałby zostać zapłacony niezależnie od popełnionego błędu).
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.