Przedsiębiorcy w Polsce mogą wybierać spośród kilku systemów opodatkowania. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest podatkowa księga przychodów i rozchodów, w skrócie KPiR. Choć trudno uznać tę formę za idealną, to jednak ma kilka istotnych zalet decydujących o jej atrakcyjności w oczach sporej grupy przedsiębiorstw. O specyfice podatkowej księgi przychodów i rozchodów przeczytasz w naszym artykule.
Uproszczona forma prowadzenia księgowości
Podstawową zaletą KPiR, a przy tym głównym powodem, dla którego na tę formę prowadzenia księgowości decyduje się tak wielu przedsiębiorców, jest jej prostota. Nie jest to oczywiście poziom ryczałtu ewidencjonowanego czy – do niedawna – karty podatkowej, natomiast trudno też narzekać na jakiś wyjątkowy poziom skomplikowania rozliczeń.
W ramach KPiR przedsiębiorca ma obowiązek ewidencjonowania przychodów i kosztów podatkowych, a następnie obliczania wysokości podatku dochodowego i ewentualnie podatku VAT (w przypadku czynnych płatników podatku od towarów i usług).
Kto może prowadzić księgowość w oparciu o KPiR?
Ta forma prowadzenia księgowości jest przeznaczona dla:
Warunkiem, w obu przypadkach, jest wykazanie, że w roku poprzedzającym rok podatkowy, przedsiębiorca uzyskał przychód netto w wysokości nieprzekraczającej 2 mln euro (odpowiednik w złotych według kursu NBP).
Zalety i wady podatkowej księgi przychodów i rozchodów
KPiR to atrakcyjna forma prowadzenia księgowości, która może dać przedsiębiorcom liczne korzyści – przede wszystkim na gruncie szeroko rozumianej optymalizacji podatkowej.
Najważniejsze zalety KPiR to:
Księga przychodów i rozchodów ma również wady. Tutaj warto wspomnieć przede wszystkim o nieprzewidywalności obciążeń podatkowych (wszystko zależy od ostatecznego dochodu po odliczeniu KUP) oraz o wysokiej, bo aż 9-procentowej składce zdrowotnej.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.