Data wpisu: 12.01.2023

Automatyczna skrzynia biegów w samochodzie – argumenty za i przeciw

Jeszcze kilkanaście lat temu samochody z automatyczną skrzynią biegów cieszyły się marginalnym zainteresowaniem na naszym rynku. Powodem były ich stosunkowo wysokie ceny, a także panująca opinia, że takie przekładnie są wyjątkowo problematyczne i kosztowne w naprawach. Dziś „automaty” cieszą się rosnącą popularnością, natomiast nadal może to być zakup podwyższonego ryzyka. W naszym artykule omawiamy argumenty za i przeciw automatycznej skrzyni biegów w samochodzie.

Zalety samochodów z automatyczną skrzynią biegów

Na początek warto podkreślić, że automatyczna skrzynia biegów jest dziś standardowym wyposażeniem nawet samochodów ze stosunkowo niskiej półki. Dawniej był to przymiot segmentu premium, dziś natomiast bez problemu znajdziemy modele miejskie, w których kierowca nie musi się przejmować zmienianiem przełożeń.

Do zalet samochodów z automatem możemy zaliczyć:

  • bardzo wysoki komfort jazdy, szczególnie w ruchu miejskim,
  • to spore ułatwienie dla początkujących kierowców,
  • oszczędność paliwa – współczesne automaty rzeczywiście potrafią być bardziej ekonomiczne niż warianty z manualną skrzynią biegów,
  • dobrą dynamikę (elektronika odpowiadająca za zmianę biegów zwykle robi to sprawniej niż sam kierowca).

Wady samochodów z automatyczną skrzynią biegów

Zanim kupisz samochód z automatem, zwłaszcza pierwszy raz w życiu, to musisz wiedzieć, że wiążę się to z pewnym ryzykiem. Wiele zależy oczywiście od rodzaju skrzyni. Za stosunkowo mało problematyczne uchodzą te klasyczne automaty hydrokinetyczne. Więcej obaw budzą natomiast skrzynie bezstopniowe oraz w pełni elektroniczne, czyli niesławne CVT.

Do najważniejszych wad samochodów z automatem zaliczymy:

  • podwyższoną awaryjność,
  • bardzo wysokie koszty ewentualnej naprawy,
  • nietrwałość sprzęgieł i dwumasowego koła zamachowego,
  • niską kulturę pracy skrzyni CVT (głośność, nerwowość),
  • awarie elektroniki, które mogą uniemożliwić dalszą jazdę (zwłaszcza w skrzyniach bezstopniowych).

Czy zatem warto? To już zależy od Twoich oczekiwań. Jeśli priorytetem jest dla Ciebie komfort jazdy i liczysz się z ryzykiem wystąpienia kosztownej usterki, to jak najbardziej rozejrzyj się za egzemplarzem z automatyczną skrzynią biegów – byle z pewnego źródła.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry