Data wpisu: 14.10.2022

Dlaczego tak trudno sprzedać samochód poleasingowy?

Samochody poleasingowe nigdy nie cieszyły się dużą popularnością na polskim rynku pojazdów używanych. Dlatego ich właściciele, już po wykupieniu auta z leasingu, miewają spore problemy z szybką sprzedażą i uzyskaniem rozsądnej ceny. Dlaczego tak się dzieje? Te najważniejsze powody omawiamy w naszym poradniku.

Mity

Wokół samochodów poleasingowych narosło mnóstwo mitów, w większości niemających nic wspólnego z rzeczywistością. Wiele osób błędnie uznaje, że takie auta:

  • są w bardzo złym stanie technicznym,
  • były katowane przez użytkowników,
  • były źle serwisowane,
  • mają olbrzymie i sfałszowane przebiegi,
  • są w ubogich wersjach wyposażenia.

Prawda jest taka, że akurat samochody poleasingowe z reguły są w naprawdę dobrym stanie, szczególnie te świeże i wyższej klasy. Leasingodawca wymaga przecież skrupulatnego serwisowania auta zgodnie z zaleceniami producenta.

Uzasadnione obawy kupujących

Faktem jest, że wiele samochodów poleasingowych nie prezentuje takiego stanu, jakiego oczekują kupujący. Szczególnie radzimy uważać na auta niskiej klasy, w podstawowych wersjach wyposażenia i ze słabymi jednostkami napędowymi. Takie samochody rzeczywiście mogły być „tłuczone” przez handlowców.

Nie każdemu zależy na fakturze

Z punktu widzenia sprzedawcy samochodu poleasingowego fakt, że wystawia on fakturę VAT na auto (jeśli sprzedaje je przed upływem 6 lat od wykupu prywatnego) jest olbrzymią zaletą. Problem w tym, że dla nabywcy indywidualnego nie ma to żadnego znaczenia. Owszem, faktura zwalnia z opłacania podatku PCC, natomiast ktoś, kto nie prowadzi działalności gospodarczej i tak nie osiągnie większych korzyści z tytułu otrzymania faktury.

Problemem bywa duży przebieg

Samochody brane w leasing w większości pokonują spore dystanse, ponieważ muszą na siebie zarabiać. Co prawda to, że auto przejechało w 3-4 lata np. 200 000 kilometrów absolutnie go nie przekreśla, ale jednak w naszym kraju przebieg wciąż jest przedkładany nad faktyczny stan pojazdu.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry