Zawieszenie to kluczowy układ w samochodzie, który odpowiada za komfort jazdy, stabilność pojazdu i tym samym za bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Warto wiedzieć, że zawieszenie składa się z wielu elementów, które umożliwiają tłumienie drgań oraz zapewniają właściwą przyczepność kół do nawierzchni. W naszym artykule przybliżamy najważniejsze części składowe standardowego zawieszenia samochodu osobowego.
Amortyzatory
Odpowiadają za tłumienie drgań wywołanych nierównościami na drodze i stabilizują samochód podczas jazdy. Wymagają każdorazowej kontroli skuteczności tłumienia podczas dorocznego przeglądu technicznego auta.
Sprężyny
Przenoszą obciążenie pojazdu na drogę, absorbując wstrząsy i zapobiegając nadmiernemu kołysaniu się karoserii podczas jazdy po nierównościach. Jest to trwały element zawieszenia, choć w starszych autach zdarzają się pęknięcia sprężyn.
Wahacze
Są to elementy łączące koła z nadwoziem pojazdu. Umożliwiają kontrolowanie ruchu kół w pionie, odpowiadają również za ich stabilizację. W samochodach stosuje się zawieszenia jedno- lub wielowahaczowe – te drugie uchodzą za gwarantujące lepsze wrażenia z jazdy.
Drążki stabilizatora
Zapobiegają nadmiernym przechyłom pojazdu na zakrętach. Łączą elementy zawieszenia lewej i prawej strony, zwiększając stabilność pojazdu.
Tuleje
Zmniejszają tarcie między ruchomymi elementami zawieszenia. Tuleje gumowe lub poliuretanowe tłumią wibracje i hałas, zapewniając wymagany komfort jazdy. To one najczęściej i najszybciej ulegają awariom, wymagając wymiany.
Sworznie
Łączą elementy zawieszenia, umożliwiając ich ruch w określonych kierunkach. Zapewniają trwałość i precyzję działania układu zawieszenia, są przy tym mocno obciążone, dlatego co jakiś czas wymagają wymiany.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.