Data wpisu: 03.03.2023

Jak odciągnąć nadmiar oleju z silnika?

Przelanie oleju silnikowego to nic nadzwyczajnego. Zdarza się to nawet doświadczonym mechanikom. Często jest tak, że po wlaniu ilości zalecanej przez producenta, na bagnecie widzimy przekroczony stan oleju. Co zrobić w takiej sytuacji? Na pewno nie należy tego lekceważyć, ponieważ nadmiar oleju jest równie szkodliwy jak niedobór. Najlepiej więc będzie od razu odciągnąć olej. Sposób na to jest bardzo prosty, a szczegóły znajdziesz w naszym poradniku.

Idź do apteki

Zaskakujące? Wszystko, czego potrzebujesz do odciągnięcia nadmiaru oleju silnikowego, znajdziesz w swojej aptece. Poproś farmaceutę o dużą strzykawkę i elastyczną rurkę do iniekcji czy cewnik. Taki zestaw wystarczy do tego, aby wyrównać stan oleju na bagnecie do bezpiecznego dla silnika poziomu.

Pozwól silnikowi wystygnąć

Po dojechaniu do domu zostaw samochód na 2-3 godziny, aż cały olej spłynie do miski. Następnie podnieść maskę, wyjmij bagnet i w jego miejsce wprowadź rurkę lub cewnik. Następnie załóż rurkę/cewnik na końcówkę strzykawki i zacznij odciągać nadmiar oleju.

Rób to partiami, wybierając np. po 100 ml oleju, za każdym razem sprawdzając stan na bagnecie. Dzięki temu nie doprowadzisz do odwrotnej sytuacji, czyli obniżenia się poziomu oleju poniżej krytycznej wartości.

Pamiętaj

Poziom oleju na bagnecie powinien się mieścić między MAX a MIN, ewentualnie znajdować się tuż pod MAX.

Co zrobić z odciągniętym olejem?

Oczywiście nie można go po prostu wylać do kanalizacji. Przepracowany (nawet świeży) olej silnikowy trzeba oddać do utylizacji. Możesz spróbować w lokalnym warsztacie samochodowym lub w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który na pewno działa w Twojej miejscowości i przyjmie od Ciebie olej bezpłatnie (jeśli opłacasz wywóz śmieci).


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry