Data wpisu: 14.06.2024

Krok bliżej do produkcji Izery

Prezydent Jaworzna wydał spółce ElectroMobility Poland pozwolenie na budowę zakładu produkcyjnego samochodów elektrycznych marki Izera. To kluczowy krok w realizacji projektu, który przybliża nas do powstania pierwszego polskiego auta z napędem zeroemisyjnym.

Co dalej?

W marcu spółka EMP wybrała generalnego wykonawcę fabryki – firmę Mirbud. Spółka poinformowała, że uzyskane pozwolenie obejmuje pierwszy etap budowy zakładu, który zapewni zdolności produkcyjne na poziomie 150 tys. samochodów rocznie.

Projekt Izera ma zapewnione finansowanie dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy. Inwestycja ta, jeśli okaże się możliwa do realizacji i opłacalna, będzie mogła liczyć na wsparcie finansowe w postaci pożyczek.

Fabryka Izery ma powstać na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, zajmując około 120 ha. Miasto Jaworzno, we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, pozyskało rządowe fundusze na uzbrojenie terenu, w tym budowę sieci wodno-kanalizacyjnej oraz rozbudowę infrastruktury drogowej. Realizacja tych projektów ma zakończyć się w III kwartale 2027 roku.

Dodajmy, że dostawcą technologii, w tym napędu dla Izery, ma być chiński koncern Geely, który jednak – według doniesień prasowych – powoli traci cierpliwość w związku z przedłużającym się procesem uzyskania wszystkich niezbędnych zgód i zapewnienia finansowania dla projektu.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry