Data wpisu: 05.03.2024

Miękka hybryda – co to jest, jak działa i co daje?

Miękka hybryda (czyli mild hybrid) to technologia napędu stosowana w wielu współczesnych pojazdach. W założeniu ma przyczynić się do obniżenia zużycia paliwa oraz kluczowych podzespołów, na czele z silnikiem spalinowym. Mild hybrid to połączenie tradycyjnego silnika z niewielkim silnikiem elektrycznym wspomaganym przez akumulator. Co daje to rozwiązanie? Sprawdź to w naszym poradniku.

Jak działa miękka hybryda?

Technologia miękkiej hybrydy nie pozwala na jazdę samochodem w trybie wyłącznie elektrycznym. Założenie jest takie, że silnik zeroemisyjny jedynie pomaga silnikowi spalinowemu podczas przyspieszania, dostarczając dodatkowy moment obrotowy. Dzięki temu kierowca ma wrażenie lepszej dynamiki, a zużycie paliwa, przynajmniej w teorii, powinno być niższe.

Głównym celem stosowania tej technologii jest natomiast poprawa parametrów pracy systemu start/stop, który wykorzystuje silnik elektryczny do szybszego i cichszego uruchamiania silnika spalinowego.

Co daje miękka hybryda?

Podstawową korzyścią z zastosowania tego systemu jest zwiększenie efektywności paliwowej. Wsparcie ze strony silnika elektrycznego poprawia warunki pracy jednostki spalinowej, co w odpowiednich warunkach rzeczywiście przekłada się na niższe zużycie paliwa.

Wyraźnie wyczuwalną korzyścią dla kierowcy jest również poprawa dynamiki zespołu napędowego. Silnik elektryczny wspomaga jednostkę spalinową dodatkowym momentem obrotowym w chwili ruszania i gwałtownego przyspieszania, dzięki czemu mamy wrażenie, że samochód jest znacznie żwawszy.

Niedocenianą, a również ważną korzyścią jest to, że systemy miękkiej hybrydy poprawia ogólną kulturę pracy silnika spalinowego, eliminując np. problem twardego rozruchu jednostki podczas działania systemu start/stop.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry