Data wpisu: 17.10.2023

Samodzielna wymiana oleju silnikowego: co będzie Ci potrzebne?

Jeszcze 30-40 lat większość właścicieli samochodów umiała samodzielnie wymienić olej silnikowy. Dziś ta umiejętność zanika, a wielu kierowców nie wie nawet, jak miałoby się za to zabrać. Jeśli nie chcesz powierzać tej prostej czynności mechanikowi, czy to z oszczędności czy dla własnej satysfakcji, to przeczytaj nasz poradnik. Wyjaśniamy w nim, co Ci będzie potrzebne do samodzielnej wymiany oleju silnikowego.

Olej i filtr

Zacznijmy od oczywistości, czyli odpowiedniego oleju i pasującego filtra. Specyfikację oleju znajdziesz w książce obsługi pojazdu. Filtr łatwo dobierzesz w internetowym katalogu. Za całość zapłacisz między 200 a 400 zł, w zależności od pojemności miski olejowej w Twoim aucie.

Najazdy (jeśli nie masz kanału)

W przypadku braku kanału warto zainwestować w najazdy, dzięki którym będziesz mieć więcej miejsca leżąc pod samochodem. Funkcję najazdów mogą też pełnić koziołki samochodowe.

Klucz do odkręcenia filtra oleju

Rodzaj klucza zależy od tego, czy mamy do czynienia z klasycznym filtrem, czy może z wkładem. W tym drugim przypadku najczęściej odkręca się obudowę kluczem 17”. Z kolei do odkręcenia filtra klasycznego potrzebny będzie specjalny klucz łańcuchowy, który umożliwia pewne uchwycenie obudowy filtra bez względu na jej rozmiar.

Klucz z odpowiednią nasadką do odkręcenia korka spustowego

Korek spustowy znajduje się na misce olejowej. Odkręcamy go kluczem z grzechotką wyposażonym w nasadkę w odpowiednim rozmiarze. Przy odkręcaniu korka zachowaj ostrożność i ostatnie ruchy wykonaj z odległości, aby nie zalać się olejem.

Nowa uszczelka pod korek miski olejowej

Uszczelka kosztuje kilkadziesiąt groszy, dlatego nie ma sensu na niej oszczędzać i lepiej po prostu wymienić ją na nową, by uniknąć ewentualnych przecieków na korku.

Brytfanna, stara miska

Stary olej zlewamy do brytfanny lub miski ustawionej pod korkiem spustowym. Naczynie musi mieć odpowiednią pojemność w zależności od modelu samochodu, minimum 5, a najlepiej 10 litrów.

Pamiętaj również, że zużytego oleju nie wolno wylewać do kanalizacji czy na działkę. Musi zostać poddany utylizacji. Zlej go np. do słoika i po prostu oddaj w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w swojej gminie.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry