Data wpisu: 03.01.2023

Wady wynajmu długoterminowego samochodu. Przeczytaj, zanim podpiszesz umowę

Brak wpłaty inicjalnej, niski abonament, elastyczne warunki umowy – to tylko wybrane powody, dla których warto się zainteresować opcją wynajmu długoterminowego pojazdu. Ta forma finansowania samochodu szybko zyskuje w Polsce na popularności, jednak nie jest pozbawiona wad, w tym bardzo istotnych. Trzeba je poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji o wynajęciu samochodu, zamiast np. skorzystania z leasingu, kredytu samochodowego czy zakupu gotówkowego. Najważniejsze wady tego rozwiązania omawiamy w naszym artykule.

To nie jest dobry wybór, jeśli planujesz wykupić samochód po zakończeniu umowy

Od razu wyjaśnijmy, że wynajem długoterminowy pojazdu ma sens wyłącznie wtedy, gdy najemca z góry odrzuca możliwość wykupienia samochodu od wynajmującego. Powód jest prosty: to raczej się nie opłaci.

W ramach opłaty abonamentowej spłaca się tylko utratę wartości pojazdu oraz jego obsługę ubezpieczeniowo-serwisową. W efekcie wykup wiązałby się z koniecznością poniesienia jednorazowego, bardzo wysokiego wydatku. Tutaj lepszym wyborem pozostanie więc leasing czy nawet kredyt samochodowy.

Uwaga na ograniczenia w użytkowaniu pojazdu

Trzeba pamiętać, że wynajmujący nie użyczy pojazdu bez żadnych dodatkowych warunków. Jednym z nich będzie limit rocznego przebiegu, co może być bardzo problematyczne dla osób intensywnie eksploatujących samochody.

Limit można oczywiście zwiększyć, ale za dodatkową opłatą, co na pewnym poziomie może podważać sens wynajmu w odniesieniu do np. leasingu.

To wynajmujący decyduje o wszystkim, co ma związek z obsługą auta

Najemca nie ma praktycznie na nic wpływu. Nie może np. we własnym zakresie wybrać tańszego ubezpieczyciela czy serwisować samochodu w tańszym warsztacie. W miesięczną opłatę abonamentową są już wliczone takie wydatki, jak ubezpieczenie i serwis, natomiast z uwagi na wybór droższych usług przez wynajmującego koszty z tym związane są stosunkowo wysokie.

Ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów na zakończenie umowy

Wiele nieporozumień związanych z wynajmem długoterminowym „wychodzi” dopiero na sam koniec, gdy najemca zwraca pojazd właścicielowi. Wówczas często okazuje się, że najemca musi ponieść dodatkowe koszty z powodu stwierdzenia np. ponadnormatywnego zużycia samochodu, zadrapania na karoserii, braku jakiegoś elementu wyposażenia itd. Warto na to uważać i rzeczywiście zgłaszać wynajmującego każdą drobnostkę.

Nawet pomimo tych wad wynajem długoterminowy może być atrakcyjną formą finansowania samochodu, ale na pewno nie dla każdego. W wielu przypadkach lepszym wyborem pozostanie leasing czy kredyt samochodowy, choć dla osób, które nie mają potrzeby posiadania auta na własność, opcja najmu może się okazać naprawdę godna rozważenia.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry