Często je lekceważymy, tymczasem podgrzewanie ciepłej wody użytkowej może odpowiadać za nawet 20-30 proc. łącznego zużycia energii w gospodarstwie domowym. Jednym z najlepszych sposobów na ograniczenie tych kosztów jest zainwestowanie w alternatywne źródło zasilania, na przykład instalację solarną. Ta będzie doskonale współpracować z bojlerem dwupłaszczowym na dwa źródła zasilania, o czym więcej przeczytasz w naszym poradniku.
Bojlery dwupłaszczowe na dwa źródła zasilania to zasobniki przeznaczone do magazynowania i jednoczesnego podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Nie wykorzystują jednak tradycyjnej wężownicy, ale są wyposażone w specjalną przestrzeń wodną (tak zwany płaszcz wodny) otaczającą wewnętrzny zbiornik, wypełnioną gorącą wodą podgrzewaną np. przez kocioł gazowy.
Taka metoda przygotowywania C.W.U. jest bardzo efektywna, gwarantując szybsze i równomierne podgrzanie całej wody (nie występuje tutaj problem przegrzewania części wody i niedogrzewania tej znajdującej się bliżej szczytu zasobnika).
Bojlery na dwa źródła zasilania są przystosowane do tego, aby zasilała je energia pochodząca z dwóch niezależnych źródeł ciepła, na przykład kotła na paliwo stałe czy kotła gazowego oraz instalacji solarnej. Wówczas można albo ręcznie, albo automatycznie wymusić, z którego źródła w danej chwili ma korzystać bojler, w zależności od tego, co aktualnie bardziej się opłaca – na przykład w ciągu dnia będą to solary, a wieczorem, wcześnie rano czy w pochmurny dzień kocioł grzewczy.
W bojlerach dwupłaszczowych na dwa źródła zasilania, płaszcz wodny podzielony jest na dwa obiegi, co umożliwia niezależną pracę obu systemów grzewczych. Przykładowo: jeden obieg można podłączyć do instalacji solarnej, która działa głównie w okresie letnim, a drugi do kotła centralnego ogrzewania, który zapewni ciepłą wodę użytkową przez cały rok czy w godzinach nocnych.
Takie rozwiązanie niesie ze sobą liczne zalety:
Bojlery dwupłaszczowe na dwa źródła zasilania sprawdzają się w każdym budynku, w którym istnieje wysokie zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, co dziś generuje podwyższone koszty jej podgrzewania.
Taki bojler będzie świetnym wyborem do domu jednorodzinnego, budynku biurowego, szkół, przedszkoli, hoteli i pensjonatów czy obiektów użyteczności publicznej, w których istnieją lub planowane są dwa niezależne źródła energii. Bojler umożliwi ich integrację, co przyczyni się do realnego obniżenia kosztów eksploatacyjnych
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.