Data wpisu: 08.10.2024

Czym jest ława fundamentowa i jaką pełni funkcję?

Wiele osób rozpoczynających budowę domu systemem gospodarczym, musi przejść bardzo szybki kurs podstaw budownictwa jednorodzinnego. Zwykle pierwszym terminem, z jakim spotykamy się na etapie prac ziemnych, jest „ława fundamentowa”. Co to takiego? Dlaczego jest taka ważna? Jaką pełni funkcję? To wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku.

Ława fundamentowa, czyli właściwie co?

Ława fundamentowa to jeden z elementów fundamentu, który ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia stabilności i wytrzymałości konstrukcji budynku. Jest to podłużna, pozioma konstrukcja z betonu, na której opierają się ściany nośne budynku.

Ława stanowi więc podstawę całego fundamentu i rozkłada obciążenie budynku na większą powierzchnię gruntu. Zapobiega to zjawisku nierównomiernego osiadania konstrukcji,  minimalizując tym samym ryzyko uszkodzeń zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców oraz trwałości budynku.

Ławy fundamentowe wykonuje się ze zbrojonego betonu. Jej szerokość dobiera się w zależności od przewidywanych obciążeń, a także od rodzaju gruntu – na niestabilnym gruncie konieczne jest zwiększenie szerokości łatwy, aby lepiej rozłożyć ciężar budynku.

Równomierne rozkładanie obciążenia

Podstawową funkcją ławy fundamentowej jest rozprowadzanie obciążenia generowanego przez budynek na większą powierzchnię gruntu. Dzięki temu grunt pod fundamentem jest mniej obciążony punktowo, co zmniejsza ryzyko powstawania pęknięć i tzw. osiadania budynku.

Stabilizowanie konstrukcji

Ława fundamentowa poprawia stabilność konstrukcji, właściwie eliminując wpływ gruntu. Dzięki solidnej ławie nie ma problemu z tym, aby wybudować dom np. na niestabilnym czy zróżnicowanym terenie.

Ochrona przed nierównomiernym osiadaniem budynku

Właściwe rozłożenie ciężaru budynku na powierzchnię fundamentu pozwala zminimalizować ryzyko nierównomiernego osiadania, co jest bardzo niepożądanym zjawiskiem, zagrażającym konstrukcji i będącym główną przyczyną powstawania pęknięć w ścianach. Stąd tak ważne jest, aby etap wykonywania ław był szczególnie nadzorowany przez inwestorów oraz kierownika budowy.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry