Ściana kolankowa to termin, z którym zetknie się każdy inwestor budujący dom systemem gospodarczym. Warto zatem wiedzieć, co to właściwie oznacza i jaką funkcję w budynku pełni taka ściana. Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Co to takiego?
Ściana lub ścianka kolankowa to element konstrukcyjny budynku, który znajduje się na styku stropu i dachu. Jest to niska ściana wznoszona na murłacie (czyli belce łączącej dach z budynkiem), którą stosuje się w celu powiększenia wysokości poddasza i tym samym zyskania dodatkowej powierzchni użytkowej.
Ścianka kolankowa występuje głównie w budynkach z dachem spadzistym, choć stosuje się ją także przy dachu kopertowym czy płaskim.
Funkcje ścianki kolankowej
Podstawową funkcją tego elementu i zamysłem jego stosowania jest zwiększenie powierzchni użytkowej poddasza. Dzięki ściance przestrzeń, która normalnie służyłaby co najwyżej za strych, może być pełnoprawną powierzchnią mieszkalną.
Ścianka stanowi również dodatkowe podparcie dla konstrukcji dachowej, pełniąc rolę nośną, podtrzymując elementy dachu i równomiernie rozkładając obciążenie na konstrukcję budynku.
Wysokość ścianki kolankowej
Należy pamiętać, że ścianka kolankowa zmienia proporcje budynku, stąd jej wysokość powinna zostać skonsultowana z architektem. Najczęściej stosuje się niskie ścianki do 80 cm, które pozwalają wydzielić na poddaszu pomieszczenia gospodarcze, schowki, ewentualnie niewielkie sypialnie.
Zastosowanie wyższej ścianki kolankowej, na przykład o wysokości 100-120 centymetrów, pozwala już uczynić z poddasza budynku w pełni funkcjonalną przestrzeń, na potrzeby wydzielenia sypialni, łazienki czy nawet osobnego mieszkania.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.