Data wpisu: 27.12.2022

Czym różni się inspektor nadzoru inwestorskiego od kierownika budowy?

Funkcje inspektora nadzoru inwestorskiego i kierownika budowy są ze sobą często mylone. Tymczasem mówimy tutaj o dwóch zupełnie różnych zakresach obowiązków. To, że masz już kierownika budowy (wymagają tego przepisy) nie oznacza, że nie potrzebujesz inspektora. W naszym artykule wyjaśniamy, czym zajmuje się inspektor nadzoru inwestorskiego, a czego zwykle nie robi kierownik budowy.

Stałe kontrolowanie procesu budowlanego

Kierownik budowy zjawia się na terenie inwestycji jedynie wtedy, gdy musi, czyli podczas realizowania kluczowych etapów – na przykład wylewania wieńca, stropu czy montażu więźby dachowej. Nie bywa na budowie codziennie, dlatego wiele potencjalnych błędów wykonawczych może umknąć jego uwadze.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku zatrudnienia inspektora nadzoru inwestorskiego, który jest na placu budowy wtedy, gdy chce tego inwestor, nawet codziennie. Pozwala to na bieżąco kontrolować postępy i eliminować ryzyko prowadzenia prac niezgodnie ze sztuką budowlaną.

Załatwianie formalności

Inspektor nadzoru inwestorskiego, w odróżnieniu od kierownika, może załatwić wszystkie formalności związane z procesem budowlanym w imieniu swojego klienta. Wystarczy przekazać mu pełnomocnictwo i można zapomnieć o męczących wizytach w urzędach.

Negocjowanie warunków umów

Po stronie kompetencji inspektora jest również negocjowanie z wykonawcami i wybranie najkorzystniejszej oferty dla swojego klienta. Doświadczony inspektor orientuje się w aktualnych stawkach, potrafi rzetelnie wycenić poszczególne prace, dzięki czemu inwestor nie płaci „podatku od niewiedzy”, czyli po prostu nie jest naciągany przez wykonawców.

Kontrolowanie budżetu, prowadzenie rozliczeń

Kierownik budowy nie zajmuje się nadzorowaniem spraw finansowych. Jeśli chcesz, aby budżet inwestycji pozostawał pod ścisłą kontrolą, a brakuje Ci czasu, to możesz powierzyć ten obowiązek inspektorowi nadzoru inwestorskiego. W zakresie kompetencji inspektora jest również prowadzenie rozliczeń z wykonawcami, o ile go oczywiście do tego upoważnisz.

Reprezentowanie inwestora w kontaktach z urzędami i wykonawcami

Inspektor nadzoru inwestorskiego to nikt inny jak oczy i uszy samego inwestora. Reprezentuje swojego klienta we wszystkich sprawach, które mają związek z procesem budowlanym. Może występować w jego imieniu na etapie załatwiania różnych pozwoleń, przeprowadzania odbiorów oraz zawierania umów z wykonawcami. Bez wątpienia jest to bardzo wygodne dla inwestora, który w tym obszarze nie mógłby liczyć na asystę kierownika budowy.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry