Data wpisu: 11.12.2024

Drewno konstrukcyjne KVH a BSH – poznaj różnice

KVH i BSH to dwa oznaczenia, z jakimi zetknie się każdy inwestor zamawiający drewno konstrukcyjne np. do budowy więźby dachowej. Należy pamiętać, że oba materiały mają nieco inne właściwości, a tym samym zastosowanie, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.

Czym jest drewno KVH?

KVH drewno lite, suszone komorowo, czterostronnie strugane i z fazowanymi krawędziami. Najczęściej wykonuje się je ze świerku, sosny lub jodły. Jego wilgotność wynosi około 15%. Cechuje się znakomitą stabilnością wymiarową, mniejszą podatnością na pękanie, nie musi być impregnowane chemicznie.

Zastosowanie:

  • Konstrukcje dachowe (więźby dachowe);
  • Budowa domów szkieletowych;
  • Ściany, stropy, słupy i belki.

Czym jest drewno BSH?

BSH to drewno klejone warstwowo, które składa się z kilku warstw litych desek (lamel), klejonych ze sobą na długości i szerokości. Ta metoda produkcji zwiększa wytrzymałość i elastyczność drewna BSH, które wyróżnia się także wysoką wytrzymałością na obciążenia, doskonałą stabilnością wymiarową oraz estetycznym wyglądem.

Zastosowanie:

  • Większe konstrukcje nośne (np. hale, mosty, obiekty sportowe);
  • Eksponowane elementy konstrukcji, np. belki widoczne we wnętrzach;
  • Budownictwo ekologiczne i energooszczędne.

Podsumowanie

Jeśli potrzebujesz drewna do wznoszenia konstrukcji narażonych na mniejsze obciążenia, to dobrym wyborem będzie tańsze KVH. Z kolei do bardzo wymagających, rozbudowanych projektów, gdzie priorytet ma wieloletnia wytrzymałość konstrukcji, wybierz drewno KVH.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry