Zasobnik centralnej wody użytkowej to stosunkowo prosta konstrukcja. Składa się z wężownicy oraz anody magnezowej, która ma za zadanie zapewniać ochronę przed kamieniem kotłowym. Anoda wymaga regularnej wymiany (koszt od 150 zł w górę), a o zalecanej częstotliwości tego zabiegu przeczytasz w naszym poradniku.
Standardowy okres eksploatacji anody magnezowej
Większość producentów zasobników C.W.U. zaleca czy wręcz wymaga (dla zachowania gwarancji), aby wymiana anody magnezowej następowała co około 2-3 lub 3-4 lata. Wiele zależy tutaj jednak od jakości wody. Jeśli ta jest bardzo twarda, to konieczna może być częstsza wymiana, nawet co roku. W przeciwnym razie wężownica szybko ulegnie zakamienieniu, a sam zasobnik może być poddanych procesowi korozji wewnętrznej.
Na większą częstotliwości wymiany anody magnezowej muszą się przygotować również osoby, które zużywają duże ilości ciepłej wody, np. lubią codzienne kąpiele w wannie czy długie przesiadywanie pod prysznicem.
Opinia serwisanta
Anodę magnezową zwyczajowo wymienia serwisant urządzenia grzewczego, który przy okazji przeglądu np. kotła gazowego od razu sprawdza stan anody. Jeśli uzna, że ta wymaga wymiany, to jego zdanie powinno być decydujące, choć oczywiście ostateczną decyzję podejmuje właściciel zasobnika.
Można pomyśleć o wymianie na anodę tytanową
Wielu inwestorów decyduje się wymienić anodę magnezową na tytanową, która jest znacznie trwalsza i teoretycznie powinna posłużyć przez cały okres eksploatacji zasobnika centralnej wody użytkowej.
Warto natomiast policzyć, czy to się rzeczywiście opłaci, biorąc pod uwagę o wiele wyższą cenę anody tytanowej (jest kilkakrotnie droższa).
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.