Poddasze użytkowe to bardzo popularne rozwiązanie, które z jednej strony zapewnia dodatkową przestrzeń mieszkalną, a z drugiej jest tańsze w porównaniu z budową klasycznego piętra budynku (z uwagi na chociażby brak konieczności wykonania dodatkowego stropu). Klasycznym problemem, z jakim borykają się właściciele domów z poddaszem użytkowym jest bardzo wysoka temperatura w okresie letnim, która momentami wręcz uniemożliwia zaśnięcie czy w ogóle dłuższe przebywanie w tej części budynku. Jak sobie z tym poradzić? Sprawdzone sposoby znajdziesz w naszym poradniku.
Rolety wewnętrzne
Głównym powodem, dla którego latem na poddaszu robi się nieznośnie gorąco są okna dachowe. Priorytetem jest zatem ich zasłonięcie, do czego idealnie nadają się rolety wewnętrzne. Nie są tanie, ale w praktyce niezbędne, pozwalając również regulować ilość światła w poszczególnych pomieszczeniach.
Markizy
O wiele skuteczniejsze niż rolety wewnętrzne są markizy, które zaciągamy w słoneczny dzień – doskonale chronią przed bezpośrednim padaniem promieni słońca na szybę okna dachowego, co eliminuje zjawisko soczewki i gwałtownego podnoszenia temperatury na poddaszu użytkowym. Markizy to pierwsza rzecz, w jaką należy zatem zainwestować.
Wieczorne i poranne wietrzenie
Na poddaszu bardzo łatwo jest wywołać przeciąg, co warto robić w momentach, gdy na dworze panuje niższa temperatura – a więc wcześnie rano i późnym wieczorem. W ten sposób można obniżyć temperaturę na poddaszu o kilka stopni Celsjusza, i to dosłownie w ciągu kilkunastu minut.
Jeśli natomiast dopiero jesteś na etapie wykańczania poddasza, to najlepszym, co możesz zrobić, jest zainwestowanie w solidną warstwę izolacji, która zapełni całoroczny komfort termiczny, zimą obniżając rachunki za ogrzewanie.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.