Data wpisu: 27.12.2022

Kiedy warto skorzystać z dobrowolnego nadzoru inwestorskiego?

Nadzór inwestorski może zostać nałożony z mocy prawa (w przypadku m.in. budynków użyteczności publicznej i mieszkalnych o kubaturze równej lub większej 2500 m3), jak i dobrowolnie. Na to drugie rozwiązanie decyduje się coraz więcej inwestorów, którzy z różnych powodów nie chcą lub nie mogą osobiście angażować się w kontrolowanie postępów prac budowlanych. W naszym artykule omawiamy kilka sytuacji, w których zdecydowanie warto skorzystać z dobrowolnego nadzoru inwestorskiego.

Gdy nie narzekasz na nadmiar wolnego czasu

Osobiste nadzorowanie realizacji inwestycji budowlanej jest bardzo czasochłonne, wymaga codziennej obecności na budowie, załatwiania wielu spraw w urzędach, spotykania się z wykonawcami, negocjowania warunków umowy itd. Jeśli nie masz na to wszystko czasu i ochoty, to zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego będzie strzałem w dziesiątkę.

Gdy nie masz wiedzy inżynieryjnej

Nie każdy inwestor, zwłaszcza prywatny, może o sobie powiedzieć, że jest fachowcem w dziedzinie budownictwa. Jeśli nie masz ani wykształcenia, ani doświadczenia budowlanego/inżynieryjnego, to zatrudnienie inspektora może być optymalnym rozwiązaniem. Zminimalizujesz w ten sposób ryzyko oszustw ze strony nierzetelnych wykonawców oraz popełnienia kardynalnych błędów, które mogłyby nawet rzutować na bezpieczeństwo korzystania ze zrealizowanej inwestycji – na przykład domu jednorodzinnego.

Gdy priorytetem jest poprawne wykonawstwo i bezpieczeństwo inwestycji

Podstawowym celem zatrudnienia inspektora nadzoru inwestorskiego jest oczekiwanie, że dopilnuje on poprawnego realizowania poszczególnych etapów budowy. Inspektor dyscyplinuje i kontroluje wykonawców, drobiazgowo sprawdzając, czy prace są wykonywane zgodnie ze sztuką. Ma to bezpośrednie przełożenie na późniejszą trwałość inwestycji oraz bezpieczeństwo jej użytkowania.

Gdy chcesz mieć budżet pod kontrolą

Wielu osobom może się wydawać, że zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego jest niepotrzebnym kosztem, skoro i tak mają już kierownika budowy. Pamiętajmy jednak, że obie funkcje nie są ze sobą bezpośrednio powiązane, a zakres prac realizowanych przez inspektora jest o wiele szerszy.

Jednym z obowiązków inspektora jest kontrolowanie budżetu inwestycji, czyli niedopuszczanie do marnotrawienia zasobów, niszczenia powierzonego wykonawcy materiału etc. Z tego punktu widzenia zatrudnienia inspektora nadzoru inwestorskiego może się bardzo opłacić.

Nadzór inwestorski na życzenie klienta pełnią wyspecjalizowane przedsiębiorstwa oraz niezależni inżynierowie, często mający doświadczenie w pracy w nadzorze budowlanym. Koszt usługi jest ustalany indywidualnie i uzależniony od zakresu prac, wielkości inwestycji, a tym samym czasu, jaki musi poświęcić inspektor na jej nadzorowanie.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry