Data wpisu: 07.09.2023

Najczęstsze błędy przy układaniu kostki brukowej

Kostka brukowa jest bezdyskusyjnie najpopularniejszym materiałem do utwardzania terenu wokół domu. Wykonuje się z niej podjazdy, miejsca parkingowe, ścieżki, chodniki etc. Teoretycznie ułożenie kostki nie jest skomplikowanym zadaniem, natomiast w rzeczywistości nawet fachowcom zdarza się popełniać różne błędy. Te najczęstsze omawiamy w naszym artykule.

Złe wykonanie podbudowy

Błędy popełnione na etapie wykonywania podbudowy będą mieć długofalowe reperkusje. Jeśli podbudowa nie jest dostatecznie stabilna, została ułożona bezpośrednio na glinie czy odpadach pobudowlanych, to spodziewajmy się powstawania kolein, a nawet miejscowego zapadania się kostki.

Brak spadków

Lub zbyt małe spadki, w dodatku w złym kierunku. Przed ułożeniem kostki zawsze należy wypoziomować podbudowę w taki sposób, aby woda mogła swobodnie spływać w kierunku punktów jej odbioru czy po prostu na trawnik. W przeciwnym razie na kostce będą tworzyć się kałuże, szczególnie niebezpieczne zimą (lodowisko).

Niedobieranie kostek z różnych palet

Ten błąd zwykle jest efektem lenistwa lub niedouczenia. W końcu mówimy o absolutnej podstawie sztuki brukarskiej. Kostki zawsze dobieramy z minimum trzech różnych palet, aby uniknąć różnic w odcieniach, które mogłyby się utrzymywać przez długi czas i drażnić inwestorów.

Niedostateczne zagęszczenie

Błędy w zagęszczaniu kostki brukowej będą skutkować tym, że utwardzona nawierzchnia nie będzie idealnie równa, co np. utrudni jej odśnieżanie. Może również dochodzić do przesuwania się i wypiętrzania pojedynczych kostek.

Nieużywanie gumowej osłony na zagęszczarkę

Wykonawcy albo o tym zapominają, albo po prostu nie chce im się zakładać osłony. Efekt jest taki, że kostka może nawet zostać uszkodzona – powstaną w niej minimalne pęknięcia, a po zimie pojawią się nawet miejscowe odspojenia.

Zbyt luźne układanie kostek

Z tym problemem najczęściej mamy do czynienia na łukach i w miejscach docinania kostek. Zbyt duże przestrzenie między kostkami nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też spowodują, że prędzej czy później zaczną w nich wyrastać uporczywe, trudne do usunięcia chwasty.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry