Podciągi i nadciągi to ważne elementy konstrukcyjne nie tylko budynków, ale też różnego rodzaju obiektów inżynieryjnych. Choć ich nazwy są do siebie zbliżone, to warto wiedzieć, że istnieją między nimi zasadnicze różnice. Wyjaśniamy je w naszym artykule.
Podciągi
Podciągi, czyli inaczej belki podciągowe, to poziome belki konstrukcyjne, które mają za zadanie wspieranie innych belek, płyt stropowych lub dachowych. Zwykle umieszcza się pod nimi inne elementy konstrukcyjne, co tłumaczy nazwę „podciąg”.
Funkcjonalnie podciągi przenoszą obciążenia z mniejszych belek na większe elementy konstrukcyjne, takie jak ściany nośne, słupy lub fundamenty. Tym samym pomagają w rozkładaniu obciążeń i zapobiegają nadmiernemu ugięciu stropów lub dachów.
Podciągi są używane w konstrukcjach budynków wielopiętrowych, w konstrukcjach mostów, rzadziej w budynkach jednorodzinnych.
Nadciągi
Nadciąg to – zgodnie z nazwą - belka umieszczona nad otworem drzwiowym, okiennym czy garażowym, która przenosi obciążenia z wyższych części konstrukcji na elementy po bokach otworu (np. na mur lub słupy).
Funkcją nadciągu jest przenoszenie obciążeń z wyższych partii ściany lub stropu nad otworem na boczne części muru, co zapobiega osiadaniu i pękaniu konstrukcji nad otworem. Nadciągi chronią więc otwory drzwiowe i okienne przed deformacjami spowodowanymi znacznym obciążeniem.
Nadciągi są powszechnie stosowane w budownictwie mieszkalnym i komercyjnym, m.in. znajdziemy je w praktycznie każdym domu jednorodzinnym.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.