Data wpisu: 14.10.2022

Podstawowe błędy popełniane przy wykonywaniu zbrojenia betonu

Zbrojenie betonu to niezbędny etap prac konstrukcyjnych. Zbrojenie ma za zadanie wzmocnić elementy betonowe i zabezpieczyć je przed pękaniem, kruszeniem czy osiadaniem w wyniku np. drgań, dużego nacisku etc. Wykonanie zbrojenia nie powinno stanowić wielkiej filozofii dla doświadczonej ekipy budowlanej, ale okazuje się, że często są tutaj popełniane podstawowe błędy, które omawiamy w naszym artykule.

Nietrzymanie się projektu

Niestety, nadal zdarza się, że pomimo posiadania konkretnego projektu, wykonawcy „wiedzą lepiej” i rezygnują z części zbrojenia. Inwestorzy chętnie na to przystają, ponieważ pozwala to ograniczyć koszty budowy. Takie postępowanie jest niedopuszczalne. Konstruktor policzył ilość zbrojenia nie na podstawie własnego widzimisię, ale w oparciu o swoją wiedzę, doświadczenie i posiadane dane. Nie można więc dowolnie interpretować projektu budowlanego.

Nieodpowiednie rozmieszczenie zbrojenia

Takie błędy nadal się zdarzają, najczęściej wtedy, gdy obowiązek rozmieszczenia prętów zbrojeniowych powierza się osobom bez doświadczenia. Teoretycznie nie jest to nic trudnego, natomiast w praktyce byle jakie poukładanie prętów może spowodować, że konstrukcja nie będzie dostatecznie wzmocniona.

Brak ciągłości zbrojenia

Jednym z najczęściej obserwowanych błędów jest rozmieszczenie zbrojenia w taki sposób, że brakuje go np. w narożnikach. Zwykle jest to spowodowane pośpiechem lub po prostu lenistwem – pracownikowi nie chce się docinać fragmentów zbrojenia w celu dokładnego wzmocnienia konstrukcji.

Niezabezpieczenie zbrojenia przed przemieszczaniem

Jeśli elementy zbrojenia nie zostaną prawidłowo zakotwione, to w trakcie zalewania betonem niemal na pewno dojdzie do przemieszczenia się stalowych prętów czy siatki. Jest to bardzo częsty błąd, który może nieść ze sobą poważne konsekwencje.

Niezabezpieczenie stalowych elementów przed wodami gruntowymi

Jeśli konstrukcja jest wznoszona na terenie, na którym występuje wysoki poziom wód gruntowych, to bezwzględnie należy zastosować zabezpieczenie elementów stalowych przed wilgocią – wykorzystuje się do tego specjalną otulinę. W przeciwnym razie zbrojenie zacznie ulegać procesom korozyjnym, co po czasie spowoduje znaczące osłabienie całej konstrukcji.

Wyeliminowanie tych podstawowych błędów pozwoliłoby uniknąć wielu wypadków i katastrof budowlanych. Dlatego coraz częściej zastępuje się tradycyjne zbrojenie stalowe takimi rozwiązaniami, które praktycznie wykluczają ryzyko błędnego wzmocnienia konstrukcji – przykładem może być włókno syntetyczne stosowane w formie dodatku do betonu.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry