Data wpisu: 14.10.2022

Rodzaje zbrojeń budowlanych

Zbrojenia budowlane jednoznacznie kojarzą się z prętami stalowymi, kształtownikami czy siatkami, które stosuje się w celu wzmocnienia konstrukcji betonowej. Tymczasem warto wiedzieć, że wyróżniamy kilka rodzajów zbrojeń budowlanych, w tym takich, które wciąż są uznawane za rynkową nowość (choć w Zachodniej Europie stosuje się je od wielu lat). Najpopularniejsze rodzaje zbrojeń budowlanych omawiamy w naszym poradniku.

Zbrojenie stalowe

Zdecydowanie najczęstszy wybór i wciąż podstawa wznoszenia konstrukcji z betonu. Zbrojenie stalowe bardzo dobrze sprawdza się do stabilizowania i wzmacniania wszelkich elementów betonowych, zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym czy drogowym. Jest niezastąpione przy realizacji inwestycji przeznaczonych pod duże obciążenie – na przykład mostowych.

Syntetyczne włókna

Syntetyczna włókna to znakomita alternatywa dla klasycznego zbrojenia stalowego. Dodaje się je do betonu, dzięki czemu oszczędzamy mnóstwo czasu oraz eliminujemy ryzyko niepoprawnego rozłożenia czy braku ciągłości zbrojenia.

W Polsce ta nowoczesna technologia zbrojenia betonu nie cieszy się jeszcze powszechną popularnością, natomiast jest coraz częściej wykorzystywana przy budowie np. parkingów, dróg, zbiorników żelbetowych czy prefabrykatów betonowych.

Zbrojenie nośne

Zbrojenie nośne to podstawowy rodzaj zbrojenia, które stosuje się zawsze wtedy, gdy wymagane jest wzmocnienie danej konstrukcji – najczęściej wynika to po prostu z projektu budowlanego. Dzięki zbrojeniu element betonowy zyskuje na trwałości i odporności na niekorzystne zjawiska, na przykład osiadanie budynku.

Standardowo zbrojenie nośne jest wymagane przy wykonywaniu ław i płyt fundamentowych, posadzek pod ruch samochodowy, stropów, płyt balkonowych, nadproży czy wszelkich elementów nośnych.

Zbrojenie uzupełniające

Jak sama nazwa wskazuje jest to zbrojenie, które ma jedynie uzupełnić zbrojenie nośne. Co ważne, nie stanowi dla niego alternatywy! Zbrojenie uzupełniające stosujemy wtedy, gdy chcemy mieć pewność, że cała konstrukcja będzie doskonale wzmocniona i odporna na silny nacisk, wibracje etc.

Z reguły nie ma konieczności użycia zbrojenia uzupełniającego – konstruktor może je zalecić, natomiast warto podkreślić, że stosuje się je tylko dla bezpieczeństwa. Pozwala ono wyeliminować ryzyko osłabienia elementu betonowego w wyniku błędów popełnionych na etapie układania zbrojenia nośnego.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry