Data wpisu: 16.01.2023

Ściana jednowarstwowa – jakie są zalety tego rozwiązania?

Ściany jednowarstwowe nie są nową technologią. Stosuje się je od wieków, przy czym w ostatnich kilkunastu latach nastąpił tutaj ogromny postęp. Dziś ściany pozbawione dodatkowej warstwy ocieplenia mogą spełniać nawet rygorystyczne normy dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Na tym zalety ścian jednowarstwowych się nie kończą. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym artykule.

Krótki czas wykonania

Wybór technologii ściany jednowarstwowej gwarantuje znaczące skrócenie procesu budowlanego. Odpada nam tutaj konieczność wykonania izolacji ścian, co samo w sobie oznacza zaoszczędzenie minimum kilku tygodni. Oczywiście trzeba pamiętać, że ściana jednowarstwowa wymaga perfekcyjnego wykonawstwa, stąd sam proces murowania może być nieco dłuższy.

Obniżenie kosztów

Ściana jednowarstwowa zawsze jest tańsza niż dwuwarstwowa. Pomimo wyższej ceny jednostkowej bloczka z betonu komórkowego, ostateczna cena wykonawstwa jest wyraźnie niższa – oszczędzamy nie tylko na styropianie/wełnie, klejach i siatce, ale także na usłudze fachowców.

Dobre właściwości izolacyjne

Współczesne bloczki z betonu komórkowego spełniające standardy ściany jednowarstwowej zapewniają bardzo dobrą izolacyjność. Świadczy o tym fakt, iż tę technologię wykorzystuje się nawet do budowy domów pasywnych.

Brak wnęki okiennej

Rezygnacja z grubej warstwy ocieplenia pozwala praktycznie zlicować okna ze ścianą, dzięki czemu pomieszczenia są lepiej doświetlone. Umożliwia to również efektywniejsze wykorzystanie promieniowania słonecznego do ogrzewania wnętrza budynku w okresie zimowym. Jednocześnie ściana jednowarstwowa nie stoi na przeszkodzie do zastosowania rolet zewnętrznych.

Eliminacja mostków termicznych

Trzeba podkreślić, że ściana jednowarstwowa to cały system rozwiązań technologicznych, które mają skrócić proces budowlany, jednocześnie gwarantując bardzo dobre parametry w zakresie izolacyjności budynku. Na ten system składają się nie tylko bloczki, ale też nadproża, płytki czy zaprawy cienkowarstwowe. Użycie wszystkich tych rozwiązań, najlepiej od jednego producenta, znacząco minimalizuje ryzyko wystąpienia mostków termicznych.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry