Data wpisu: 23.10.2024

Zaczynasz budowę domu jednorodzinnego? Oto kilka pojęć, które warto przyswoić

Budowa domu jednorodzinnego to poważne wyzwanie, nie tylko finansowe, ale też czasowe i psychiczne. Wiele osób dopiero na tym etapie swojego życia poznaje podstawowe zwroty, których rozumienie jest niezbędne, aby np. prawidłowo wybrać projekt budynku czy dogadać się z ekipą wykonawczą. Kilka przykładów znajdziesz w naszym poradniku.

Wykusz

Pod tą nieco dziwnie brzmiącą nazwą kryje się element architektoniczny, który wystaje poza obrys ściany budynku. Jest to doskonale widoczne na rzucie domu w projekcie budowlanym.

Wykusz nieco zwiększa powierzchnię użytkową budynku, stanowi również atrakcyjny detal architektoniczny. Można w nim zaplanować np. jadalnię. Wykusze zazwyczaj posiadają kilka okien, dzięki czemu do wnętrza wpada więcej naturalnego światła, a to optycznie powiększa przestrzeń.

Lukarna

Kolejny mało rozpowszechniony termin architektoniczny, który tym razem odnosi się do nadbudówki na dachu, w której umieszcza się okno. Lukarna to świetna alternatywa dla okien dachowych, zapewniająca równie dobre doświetlenie poddasza lub strychu, a przy tym delikatnie zwiększająca przestrzeń użytkową.

Poddasze użytkowe

Często mylone ze strychem lub dodatkowym piętrem. Poddasze użytkowe to przestrzeń znajdująca się bezpośrednio pod dachem, która może być wykorzystana na cele mieszkalne. I często tak to właśnie wygląda – na poddaszu planuje się sypialnie, pokoje gościnne, garderoby etc.

Strop

Strop to poziomy element konstrukcyjny budynku, który oddziela poszczególne kondygnacje. Stropy najczęściej wykonuje się z betonu w technologii wylewanej lub systemowej, ale nadal spotyka się także stropy drewniane czy ze stali. Strop odgrywa kluczową rolę w przenoszeniu obciążeń z wyższej kondygnacji, izolując również termicznie i akustycznie.

Okap dachowy

To ta część dachu, która wystaje poza ściany budynku, chroniąc elewację przed deszczem i śniegiem. Okap najczęściej wykańcza się podbitką dachową, aby nie tylko poprawić jego estetykę, ale też zapobiec wizytom nieproszonych gości, jak kuny czy ptaki.

Ściana szczytowa

Ściana szczytowa to ta, która znajduje się na końcu dwuspadowego dachu. Ściany szczytowe zazwyczaj mają trójkątny kształt i są najwyższe w całym budynku. Wymagają bardzo dobrej izolacji termicznej, ponieważ są narażone na silne podmuchy wiatru.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry