Data wpisu: 14.10.2022

Zalety włókien syntetycznych do zbrojenia betonu

Czym zbroi się beton? Oczywiście stalą, natomiast warto wiedzieć, że istnieje już alternatywa dla tego klasycznego rozwiązania. Mowa o nowoczesnych technologiach zbrojenia betonu, do których zaliczamy włókna syntetyczne. Wykorzystuje się je chociażby przy wykonywaniu posadzek przemysłowych, nawierzchni parkingów i dróg, płyt lotniskowych czy różnego rodzaju prefabrykatów betonowych. Rosnąca popularność włókien syntetycznych do zbrojenia betonu wynika z niezaprzeczalnych zalet tej technologii, które omawiamy w naszym artykule.

To się opłaca

Włókna syntetyczne do zbrojenia betonu to znacznie tańsza technologia w porównaniu z klasycznym stosowaniem elementów stalowych – jak pręty, siatki czy kształtowniki. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy z powodu szoków podażowych ceny stali dosłownie wystrzeliły, a wraz z nimi koszty prowadzenia robót budowlanych i konstrukcyjnych.

Trwałość

Włókna syntetyczne nie tylko zapewniają wymagane ustabilizowanie elementów betonowych i ochronę przed pękaniem, ale także wieloletnią trwałość konstrukcji. W odróżnieniu od stali są niewrażliwe na procesy korozyjne, dlatego nie trzeba ich też zabezpieczać przed wilgocią.

Oszczędność czasu

Stosowanie włókien syntetycznych do zbrojenia betonu to znakomity sposób na przyspieszenie robót budowlanych. Eliminujemy tutaj konieczność żmudnego układania i osadzania elementów stalowych. Pozwala to również oddelegować pracowników odpowiedzialnych za wykonywanie zbrojenia do innych prac, co w oczywisty sposób przekłada się na skrócenie czasu potrzebnego do np. wzniesienia budynku czy innej konstrukcji.

Prostota

Gotowe mieszanki włókien syntetycznych są banalnie łatwe w stosowaniu. Wystarczy tylko zapoznać się z zaleceniami producenta. Nie ma możliwości, aby zrobić coś źle, dlatego taka technologia zbrojenia jest o wiele łatwiejsza w porównaniu z klasycznym układaniem elementów stalowych. Pozwala to również uniknąć błędów, w tym niedostatecznego uzbrojenia betonu w narożnikach, w ciasnych zakamarkach etc.

Ekologia

Stosowanie wysokiej jakości włókien syntetycznych do zbrojenia betonu ma realny, pozytywny wpływ na środowisko. Pozwala zredukować emisję dwutlenku węgla, poprzez ograniczenie produkcji stali (huty są jednymi z największych emitentów CO2). Jednocześnie zwiększenie użycia włókien syntetycznych przekłada się na mniejszą eksploatację zasobów naturalnych Ziemi.

Biorąc pod uwagę wszystkie te zalety można stwierdzić, że masowe przejście na alternatywne metody zbrojenia betonu jest wyłącznie kwestią czasu i raczej bliższej niż dalszej przyszłości.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry