Data wpisu: 14.10.2022

Zbrojenie betonu – co trzeba o tym wiedzieć?

Beton to podstawowy materiał stosowany w szeroko rozumianym budownictwie. Z betonu korzysta się przy wznoszeniu domów, obiektów użyteczności publicznej, ale też przy budowie autostrad, dróg lokalnych etc. Beton uchodzi za materiał wyjątkowo wytrzymały, natomiast warto wiedzieć, że duży wpływ na ostateczną trwałość danej konstrukcji ma zastosowanie zbrojenia. Czym jest zbrojenie betonu? Kiedy jest bezwzględnie wymagane? Wyjaśniamy to w naszym artykule.

Zbrojenie, czyli?

Zbrojenie to ogólne określenie procesu wzmacniania elementów konstrukcji budowlanej wykonanych z betonu. Standardowo wykorzystuje się do tego różnego rodzaju pręty stalowe, kształtowniki czy siatki, natomiast w budownictwie profesjonalnym coraz częściej sięga się po nowoczesne technologie zbrojenia betonu – syntetyczne włókna.

To jest ważne

Zbrojenia wymaga każdy element konstrukcyjny wykonany z betonu, a więc np. fundament, strop, podciąg etc.

Czemu właściwie służy zbrojenie betonu?

Zbrojenie betonu ma na celu wzmocnienie elementów konstrukcyjnych oraz zabezpieczenie ich przed ryzykiem pękania, osiadania czy po prostu niszczenia. Tym samym można napisać, że zbrojenie w bezpośredni sposób odpowiada za bezpieczeństwo obiektu budowlanego oraz jego użytkowników.

Błędy popełnione na etapie zbrojenia (zrezygnowanie z tej technologii, niedostateczna ilość i nieprawidłowe rozłożenie elementów zbrojeniowych) stanowią jedną z najczęstszych przyczyn katastrof budowlanych, w tym tragicznych w skutkach.

Dlatego współczesne budownictwo kładzie coraz silniejszy nacisk na stosowanie nowoczesnych technologii zbrojenia betonu, które albo całkowicie wykluczają, albo znacząco minimalizują ryzyko popełnienia błędów na etapie wzmacniania elementów konstrukcyjnych.

Kiedy trzeba zastosować zbrojenie betonu? 

Zbrojenie betonu stosujemy zawsze na etapie wykonywania (wylewania) elementów konstrukcyjnych danego budynku. Jest to również niezbędne, jeśli przewidujemy duży nacisk na podłoże z betonu – przykładem może być tutaj posadzka w garażu, strop parkingu wielopoziomowego, posadzka parkingu podziemnego czy po prostu droga dopuszczona do ruchu samochodowego.

Zastosowanie zbrojenia jest konieczne w przypadku wykonywania:

  • fundamentów (zbroimy zarówno ławy fundamentowe, jak i samą płytę),
  • stropu (zarówno gęstożebrowego, jak i monolitycznego),
  • schodów betonowych,
  • nadproży okiennych i drzwiowych,
  • płyty balkonowej.

Prawidłowo wykonane zbrojenie w połączeniu z dobrze zawibrowanym betonem (odpowiedniej klasy) gwarantuje wieloletnią trwałość konstrukcji, jej odporność na naprężenia, wibracje czy nacisk, a tym samym zapewnia bezpieczeństwo ludziom.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry