Technologie chmurowe szturmem wkraczają do świata biznesu. Korzystają z nich nie tylko firmy z branży IT, ale coraz częściej także banki, przedsiębiorstwa z sektora automotive czy e-commerce. Przeniesienie swoich zasobów do chmury obliczeniowej może być bardzo dobrym pomysłem, którego konsekwencją będzie znaczne usprawnienie funkcjonowania firmy. Tych 5 argumentów powinno Cię przekonać, że już czas, aby Twój biznes zaczął korzystać z technologii cloudowej.
- Bezpieczeństwo danych – chmura obliczeniowa gwarantuje o wiele większe bezpieczeństwo zasobów firmy niż np. fizyczny dysk komputera. Wciąż zbyt wiele firm kompletnie bagatelizuje fakt, że ich dane mogą zostać skradzione lub zniszczone, co w praktyce wiąże się z poważnymi konsekwencjami biznesowymi i prawnymi. Chmura, choć także narażona na atak hakerski, jest jednym z lepszych rozwiązań, szczególnie w relacji do kosztu jej obsługi.
- Praca nad projektami w czasie rzeczywistym – świetna sprawa dla firm, które zatrudniają zespoły specjalistów, w dodatku pracujące w różnych częściach miasta czy nawet kraju. Dzięki technologii chmurowej pracownicy mogą mieć stały podgląd na zmiany wprowadzone w dokumencie, nad którym pracują. Nie dochodzi więc do wyjątkowo irytujących sytuacji, gdy Jan Kowalski nie wie, że Anna Nowak zmieniła koncepcję, a dowiaduje się o tym dopiero, gdy otrzyma projekt z prośbą o ustosunkowanie się do nowych propozycji.
- Oszczędność czasu i pieniędzy – drukowanie kosztuje. Dzwonienie kosztuje. Czas marnowany przez pracowników kosztuje. Technologia chmurowa jest więc świetnym sposobem na to, by firma przestała tracić pieniądze. Praca nad projektami w przestrzeni cloudowej jest szybsza. Pracownicy nie muszą bez przerwy umawiać się na spotkania, co czasami oznacza konieczność przejechania kilkuset kilometrów. Mogą się sprawnie komunikować między sobą bez odchodzenia od biurek.
- Łatwiejsze przydzielanie zadań – coraz więcej firm praktykuje model pracy zdalnej, który jest wygodny dla pracowników i może być bardzo efektywny. Pod warunkiem, że udaje się zachować dyscyplinę w zespole. Dzięki chmurze manager projektu może z łatwością przydzielać zadania pracownikom i rozliczać ich z terminowej realizacji. Wszelkie próby „bumelanctwa” są od razu widoczne. To działa motywująco na pracowników.
- Prestiż – firma, która korzysta z technologii chmurowej, uchodzi za nowoczesną i prężnie się rozwijającą. To oczywiście działa na korzyść jej wizerunku. Chmura może również usprawnić współpracę i komunikację z klientami.
Masz prawo bać się technologii cloudowej. W końcu nie jest ona jeszcze tak rozpowszechniona, a wszystko, czego nie znamy, budzi w nas obawy. Pomyśl jednak, że jeszcze 15-20 lat temu tylko kilkanaście procent polskich firm korzystało z poczty e-mail, a zaledwie kilka procent miało własne strony internetowe. Dziś trudno to sobie wyobrazić. Podobną rewolucją będzie chmura obliczeniowa. To tylko kwestia czasu. Warto więc zacząć z niej korzystać już dziś.
Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski