Data wpisu: 21.09.2015

6 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę wybierając oprogramowanie dla swojej firmy

Prowadząc firmę każdego dnia podejmujemy masę trudnych decyzji, z których część ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie naszego biznesu. Bez wątpienia można do tego grona zaliczyć wybór oprogramowania. Coraz więcej firm, nawet niewielkich, jest zmuszonych do korzystania z zaawansowanych systemów informatycznych, które usprawniają ich pracę i pomagają generować jeszcze wyższą wydajność. Zanim na poważnie zaczniesz interesować się tematem i zdecydujesz na usługi konkretnego dostawcy oprogramowania dla firm, przeczytaj nasz poradnik. Wskazujemy 6 rzeczy, na które koniecznie powinieneś zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru.

  1. Funkcjonalność –  pod kątem Twoich rzeczywistych oczekiwań i potrzeb. Programy tworzone z myślą o ich wykorzystaniu w wielu branżach są zwykle nieco tańsze niż te dedykowane, ale trudno przewidzieć, jak sprawdzą się w konkretnej firmie. Dlatego przed zakupem poproś o udostępnienie wersji demonstracyjnej i dokładnie poznaj zakres funkcjonalności oprogramowania.
  2. Wymagania sprzętowe – prozaiczna sprawa, o której jednak bezwzględnie trzeba pamiętać. Co nam po świetnym i bardzo zaawansowanym oprogramowaniu, którego możliwości nie wykorzystamy z powodu ograniczeń sprzętowych? Nie każdą firmę stać na jednoczesny zakup programów i nowych, bardzo wydajnych komputerów.
  3. Bezawaryjność – w praktyce trudno jest ją ocenić przed zakupem, dlatego niezwykle ważne jest, aby kupować oprogramowanie od firmy, która od razu obejmie je wdrożeniem i późniejszą opieką serwisową. W przypadku jakichkolwiek problemów będziemy mogli liczyć na darmową pomoc i zaoszczędzimy w ten sposób mnóstwo pieniędzy.
  4. Podatność na rozbudowę – każda firma powinna inwestować długofalowo i wydawać środki w taki sposób, aby mogły one pracować na jej rzecz przez wiele lat. Dlatego właśnie należy wybierać oprogramowanie, które gwarantuje możliwość jego rozbudowy. Sprawdzajmy też, jak długo program jest na rynku i ile aktualizacji się od tego czasu pojawiło.
  5. Cena – nie chodzi tylko o pieniądze wydawane przy zakupie samego oprogramowania, ale także te, które wyfruną z naszej kieszeni w związku z późniejszym wdrażaniem i aktualizowaniem systemu. Nie łudźmy się, że kupując najtańsze narzędzie będziemy z niego w 100% zadowoleni i nie pojawią się żadne problemy w przyszłości. Płacąc mało zwykle nie mamy co liczyć na wsparcie dostawcy, a już tym bardziej na profesjonalną implementację oprogramowania w firmie.
  6. Pomoc dostawcy – ten punkt odnosi się w pewnym sensie do poprzedniego, ale to naprawdę bardzo ważna składowa wyboru oprogramowania. Sprawdźmy, na jakie wsparcie ze strony producenta i wdrożeniowca możemy liczyć w przyszłości. Oceńmy zakres gwarancji, upewnijmy się, że w cenie otrzymamy przeszkolenie pracowników. To bardzo istotne elementy zakupu oprogramowania, może nawet ważniejsze niż jakość samego systemu.

Wybór oprogramowania na potrzeby firmy nie jest zatem taki prosty i absolutnie nie należy tej decyzji podejmować pod wpływem emocji – najczęściej spowodowanych zachwytem nad super okazyjną ceną. Uwierzcie, że w tej branży „okazje” nie istnieją – cena ma związek przede wszystkim z jakością, a także z tym, jak dostawca oprogramowania zachowa się wobec klienta w momencie pojawienia się jakiegokolwiek problemu. Życzymy rozsądnych wyborów!


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry