Data wpisu: 08.10.2021

Automatyzacja dzięki programowi do fakturowania online w praktyce

Większość przedsiębiorców zetknęła się z pojęciem automatyzacji, ale niewielu wie, jak wprowadzić ją w swoich firmach. Panuje powszechne przekonanie, że to musi być drogie i jest zarezerwowane raczej tylko dla wielkich korporacji. Nic bardziej mylnego. Pierwszym krokiem do automatyzacji może być zakup odpowiedniego programu do fakturowania online. W jaki sposób przyczyni się on do zautomatyzowania procesu rozliczania się z kontrahentami i księgowania dokumentów?

Pobieranie danych kontrahentów

Jest to bardzo przydatna funkcja, która w znacznej mierze automatyzuje proces wystawiania faktur. Przedsiębiorca nie musi już ręcznie wpisywać danych odbiorcy dokumentu, ponieważ program pobierze je z baz, z którymi został zintegrowany – na przykład Głównym Urzędem Statystycznym czy Centralną Ewidencją i Informacją Działalności Gospodarczej.

Integracja z systemem CRM

Oraz innymi systemami informatycznymi, z których korzysta przedsiębiorstwo – w tym oprogramowaniem e-commerce czy do zarządzania stanami magazynowymi. Dzięki temu rozwiązaniu proces wystawienia faktury sprzedażowej następuje całkowicie automatycznie, włącznie z wysyłką dokumentu na adres mailowy odbiorcy.

Weryfikacja kontrahentów

Program do fakturowania może zostać zintegrowany z bazami tak zwanych wywiadowni gospodarczych, chociażby Biura Informacji Gospodarczej. Pozwala to na bieżąco weryfikować poszczególnych kontrahentów, aby upewnić się, że mamy do czynienia z rzetelną firmą, a nie np. zadłużonym po uszy przedsiębiorstwem. Tutaj następuje więc – oczywiście mocno wstępna – automatyzacja procesu obsługi i sprawdzania kontrahenta przed podjęciem z nim współpracy.

Katalogi towarów i usług

Nowoczesne programy do fakturowania online mogą przypisywać poszczególne transakcje do konkretnych grup towarów i usług, aby w ten sposób automatycznie dopasować np. stawkę podatku VAT. To ogromne ułatwienie dla przedsiębiorcy, który z uwagi na charakter działalności musi posługiwać się różnymi stawkami podatkowymi.

Automatyczne księgowanie

To wyjątkowo przydatna funkcjonalność, która w dobrych programach do fakturowania online jest w zasadzie standardem. Dzięki automatycznemu księgowaniu przedsiębiorcy dużo łatwiej jest np. sporządzać raporty dla urzędu skarbowego i obliczać wysokość należnej zaliczki na podatek dochodowy.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry