Data wpisu: 17.02.2025

Czy można używać darmowego antywirusa w firmie?

Program antywirusowy to podstawa bezpieczeństwa cyfrowych danych. Nikt, tym bardziej firmy, nie powinien na tym oszczędzać. Faktem jest natomiast, że wiele bezpłatnych antywirusów zapewnia co najmniej przyzwoity poziom ochrony. Kusząca wydaje się być zatem opcja zainstalowania takiego darmowego programu na firmowych komputerach czy urządzeniach mobilnych. Warto natomiast upewnić się, czy jest to działanie legalne, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.

Wszystko zależy od licencji

To, czy można używać darmowego antywirusa w firmie czy też nie, zależy tylko i wyłącznie od postanowień licencyjnych. Trzeba wiedzieć, że gros takich programów jest udostępnianych bezpłatnie tylko do użytku domowego. Tym samym stosowanie ich w firmie narusza warunki licencji, co stanowi złamanie prawa.

Na rynku są także programy z licencjami komercyjnymi, czyli udostępniane do użytku komercyjnego bez konieczności zakupu płatnej subskrypcji. Wydawcy takich programów liczą na to, że użytkownicy firmowi będą na tyle zadowoleni z oprogramowania, że ostatecznie zdecydują się na płatną wersję oferującą dodatkowe funkcje, takie jak ochrona poczty firmowej czy zaawansowane narzędzia do wykrywania zagrożeń.

Przenalizuj, czy rzeczywiście warto

Darmowy antywirus, nawet jeśli licencja dopuszcza jego użytek na komputerach firmowych, zapewnia tylko podstawową ochronę – to jednak i tak lepsze niż zupełny brak zabezpieczeń.

Z drugiej jednak strony mówimy tutaj o oprogramowaniu, które ma chronić bardzo cenne zasoby firmy, dane jej kontrahentów, tajemnice handlowe czy poufne informacje. Brak zaawansowanych funkcji, takich jak ochrona sieci firmowej czy analiza e-maili, które są dostępne w ramach płatnych licencji, to poważny problem, który warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze darmowego lub komercyjnego programu antywirusowego.

Dla zapewnienia sobie maksymalnego bezpieczeństwa i pełnej zgodności z przepisami, rekomendujemy zainwestowanie w płatną licencję, której koszt jest w gruncie rzeczy pomijalny w sumie wydatków na bieżącą działalność przedsiębiorstwa, zamykając się w kwocie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry