Data wpisu: 10.04.2017

Czym jest analiza przedwdrożeniowa i dlaczego lepiej z niej nie rezygnować?

Wyobraź sobie, że chcesz kupić nowy samochód. Zanim udasz się do salonu czy na giełdę precyzyjnie określasz swoje wymagania. Dzięki temu z góry wiesz, jakiego auta będziesz szukać: sportowego, rodzinnego, dostawczego, terenowego etc. Wykonujesz więc prostą analizę. Dokładnie tak samo jest w przypadku chęci zamówienia systemu informatycznego do firmy. Z tą różnicą, że analiza jest znacznie bardziej skomplikowana i powinni ją wykonać specjaliści z tego obszaru. Przeczytaj, czym właściwie jest analiza przedwdrożeniowa.

Na czym to polega?

Analiza przedwdrożeniowa ma dać odpowiedź na zasadnicze pytanie: jakie są potrzeby przedsiębiorstwa? Jak je zeralizować i usprawnić poprzez system informatyczny? Gdy już to wiadomo, samo wybranie i wdrożenie systemu informatycznego jest znacznie łatwiejsze i przebiega bez większych zakłóceń. Właśnie dlatego nigdy nie należy rezygnować z wykonania analizy przedwdrożeniowej.

Dzięki przeprowadzeniu analizy przedsiębiorca sam znacznie lepiej poznaje swój biznes i zaczyna rozumieć niektóre procesy, o których wcześniej nie miał pojęcia. Czasami jest tak, że właścicielowi wydaje się, iż dla usprawnienia działania przedsiębiorstwa niezbędne jest zainwestowanie w nowe gotowe oprogramowanie, podczas gdy analiza wskazuje, że znacznie lepszym wyborem będzie zainwestowanie w autorski system.

Korzyści z przeprowadzenia analizy przedwdrożeniowej:

  • Zyskanie kluczowej wiedzy na temat procesów zachodzących w przedsiębiorstwie i metod ich usprawnienia
  • Uniknięcie poniesienia wysokich kosztów na coś, co w zasadzie nie jest firmie potrzebne
  • Znaczne skrócenie procesu wdrożenia systemu informatycznego i zminimalizowanie ryzyka, że coś pójdzie nie tak
  • Zaangażowanie pracowników w sprawy firmy, poznanie ich opinii na kilka istotnych tematów
  • Pewność, że wybrany i wdrożony system będzie idealnie dostosowany do potrzeb firmy

Komu należy zlecić wykonanie analizy?

Najkorzystniej jest wybrać firmę, która od razu zajmie się wdrożeniem wybranego systemu – daje to pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, a wykonawca nie będzie tracić czasu na lekturę analizy i jej interpretację.

W całym procesie wykonywania analizy powinni wziąć udział także pracownicy przedsiębiorstwa oraz jego właściciel. Ważnym elementem jest bowiem przyjrzenie się modelowi biznesowemu firmy, wysłuchanie potrzeb i poznanie najczęściej pojawiających się problemów, które spowalniają rozwój przedsiębiorstwa.

Analiza kończy się stworzeniem raportu wskazującego obszary wymagające poprawy oraz rozwiązania informatyczne, które w tym pomogą. Dzięki temu dokumentowi oraz wcześniej wykonanym czynnościom samo wdrożenie wybranego systemu będzie znacznie łatwiejsze, a firma będzie mieć pewność, że inwestuje w to, co jest naprawdę niezbędne.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry