Data wpisu: 08.10.2021

Darmowy program do fakturowania? Lepiej uważaj

To zrozumiałe, że wielu przedsiębiorców szuka najróżniejszych sposobów na ograniczenie kosztów prowadzenia biznesu. Jednym z nasuwających się pomysłów jest wybranie darmowego programu do fakturowania online. Wybór takich narzędzi jest ogromny, co tylko zachęca do przetestowania ich funkcjonalności. Doświadczenie pokazuje jednak, że prędzej czy później przedsiębiorcy i tak przechodzą na narzędzia komercyjne, udostępniane na płatnej licencji. Dlaczego? Powodem są typowe problemy dotykające darmowe oprogramowanie. Te najważniejsze wymieniamy w naszym poradniku.

Ograniczona funkcjonalność

Oczywiście są przedsiębiorcy, którzy mają bardzo podstawowe potrzeby i wymagania odnośnie do programu do fakturowania online. Jeśli jednak zależy Ci na czymś więcej, niż tylko na prostej aplikacji, w której wygenerujesz dokument sprzedaży, to darmowe oprogramowanie z pewnością nie spełni Twoich oczekiwań. Zapomnij również o tym, że perfekcyjnie połączysz je z zasobami firmowymi – nie będziesz mieć możliwości np. automatycznego generowania dokumentów czy monitorowania stanów magazynowych.

Płatne (!) usługi

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z darmowych programów do fakturowania, mogą być niemile zaskoczeni, gdy w pewnym momencie okaże się, iż jednak to nie jest całkowicie bezpłatne narzędzie. Jak to możliwe? Twórcy teoretycznie darmowego oprogramowania też muszą z czegoś żyć, dlatego sprytnie ukrywają dodatkowo płatne elementy. Na przykład: możesz wystawić fakturę, ale jeśli chcesz ją pobrać do pliku PDF, to musisz już za to dodatkowo zapłacić zakładając konto premium.

Reklama na fakturze

Z tego problemu nie wszyscy zdają sobie sprawę, a jest on niezwykle istotny. Zdarza się, że ceną za korzystanie z darmowego programu do fakturowania online jest to, iż na wygenerowanym dokumencie pojawi się reklama dostawcy oprogramowania lub samego narzędzia – na przykład „Faktura wygenerowana w systemie XYZ”. To niby nic wielkiego, ale taka wzmianka godzi w wizerunek przedsiębiorstwa i może fatalnie wpłynąć na opinię klienta, który otrzyma dokument.

Niski poziom zabezpieczeń

To bardzo ważna kwestia. Fakturowanie online polega na tym, że dokument jest generowany w chmurze obliczeniowej, czyli na czyimś serwerze. Pytanie: czy wiesz, na czyim? Jeśli wybierasz darmową usługę, nie możesz mieć co do tego pewności, a to już w oczywisty sposób rodzi ryzyko np. utraty danych wrażliwych.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry