Data wpisu: 18.06.2020

Dedykowana aplikacja mobilna dla firmy: czy naprawdę jej potrzebujesz?

Większość z nas każdego dnia korzysta z różnego rodzaju aplikacji mobilnych – średnio z co najmniej 10. To obrazuje, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od tego typu narzędzi oraz tłumaczy, dlaczego mnóstwo firm wręcz za punkt honoru stawia sobie udostępnienie własnej aplikacji. Nie ma tutaj znaczenia branża: w apki inwestują sklepy spożywcze, apteki, ciężki przemysł, producenci samochodów itd. Jeśli i Ty od pewnego czasu zastanawiasz się nad zainwestowaniem w dedykowaną aplikację mobilną dla Twojej firmy, to lepiej podejdź do sprawy na chłodno. Oto najważniejsze kwestie, które trzeba przeanalizować przed wdrożeniem tego pomysłu w życie.

Budżet, budżet i jeszcze raz budżet

Wielu przedsiębiorców niestety ma sny o potędze, które nie mogą się ziścić w realnym życiu. Koszt zaprojektowania i uruchomienia porządnej, bardzo funkcjonalnej i rozbudowanej aplikacji mobilnej idzie w dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych. Jeśli myślałeś, że uda się „ogarnąć” ten temat za kilka stówek, to niestety jesteś w dużym błędzie. Bez sporego budżetu nie masz co marzyć o tym, aby zyskać naprawdę dobre narzędzie, które realnie wpłynie na wyniki sprzedażowe firmy czy uatrakcyjnienie jej wizerunku.

Czy masz naprawdę nowatorski pomysł?

To ważne pytanie, na które musisz odpowiedzieć po dłuższym zastanowieniu. W samym tylko sklepie Google Play jest ponad 1 milion różnego rodzaju aplikacji. Czy sądzisz, że Twoja będzie jakoś szczególnie odkrywcza i czymś się wyróżni? A może jednak Twój pomysł został już dawno zrealizowany i o wiele taniej będzie np. nawiązać współpracę z właścicielem komercyjnej aplikacji, obrandować ją i udostępnić klientom?

Po co Ci właściwie ta aplikacja?

Musisz się dobrze zastanowić nad tym, jaki jest właściwie cel posiadania własnej firmowej aplikacji. Jeśli dysponujesz ogromnym budżetem i po prostu chcesz mieć kolejne narzędzie wizerunkowe, podnoszące prestiż marki, to w porządku. Gorzej, gdy aplikacja ma pochłonąć lwią część firmowych oszczędności, a w końcu i tak nie będzie wiadomo, czy i jakie korzyści jej posiadanie Ci przyniosło.

Czy masz sprawdzony software house, który zaprojektuje aplikację?

Nie każda firma programistyczna będzie w stanie zaprojektować świetną aplikację mobilną – musisz sobie z tego zdawać sprawę. Jeśli więc nie stać Cię na to, aby od razu zwrócić się do branżowych wymiataczy, specjalizujących się w mobile’u, to czekają Cię żmudne poszukiwania. Nie masz też pewności, że narzędzie w 100% spełni Twoje oczekiwania i okaże się rynkowym sukcesem.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z naszą ofertą dla firm: usługi marketingowe, produkcja oprogramowania, organizacja eventów, usługi bhp, usługi IT, oraz inne.

Zobacz ofertęSkontaktuj się z nami

Przewiń do góry