Data wpisu: 20.07.2020

Digitalizacja w firmie: jakie przynosi korzyści?

Pojęcie digitalizacji, choć nadal nie do końca rozpowszechnione, coraz lepiej trafia do świadomości przedsiębiorców. Kolejne firmy decydują się zainwestować w rozwiązania cyfrowe, przede wszystkim zaawansowane oprogramowanie, bo wiedzą, że jest to wielka szansa na zrobienie dużego kroku do przodu. Biznes może wyłącznie zyskać na digitalizacji. Jakie korzyści to przynosi? Te najważniejsze wymieniamy w naszym poradniku.

Oszczędność czasu

Digitalizacja jest zdecydowanie najlepszym sposobem na uproszczenie tego, co dziś zajmuje Twoim pracownikom dużo czasu, jest źródłem irytacji i nieporozumień. Zobacz na zwykłe wiadomości e-mail. Jeśli pracownicy wzajemnie się nimi zasypują, to zawsze istnieje ryzyko, że jakiś ważny mail po prostu zaginie, a jego odszukanie i naprawienie szkód spowodowanych niezrealizowaniem jakiegoś zadania zajmie mnóstwo czasu. Digitalizacja, w tym przypadku polegająca na wdrożeniu systemu ERP, od ręki rozwiązuje podobne problemy.

Lepsza komunikacja

Sam dobrze wiesz, jak istotna dla prawidłowego funkcjonowania firmy jest dobra komunikacja pomiędzy pracownikami, kadrą managerską oraz właścicielem przedsiębiorstwa. Na tym polu często dochodzi do poważnych zakłóceń, zwykle wynikających z archaicznego systemu wymiany informacji. Prosty przykład: jeśli kilkoro pracowników pracuje nad jednym projektem, to czy nie prościej byłoby umożliwić im wprowadzanie zmian w czasie rzeczywistym, z bieżącym podglądem widocznym dla każdego z członków zespołu?

Praca zdalna

Wydarzenia z 2020 roku dobitnie pokazały nam, że firmy muszą być gotowe na przejście na model pracy zdalnej. Niekoniecznie na stałe, ale na pewno wtedy, gdy jest to niezbędne np. z powodów bezpieczeństwa. Digitalizacja kładzie silny akcent właśnie na rozproszenie zespołów i umożliwienie pracownikom wykonywania swoich obowiązków z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. To doskonale się sprawdza i chroni firmę na wypadek np. konieczności czasowego zamknięcia biura czy choćby absencji części pracowników z powodu choroby.

Oszczędność pieniędzy

Usprawnienie nawet podstawowych procesów zachodzących w firmie, jak wymiana dokumentów, zawsze prowadzi do ograniczenia kosztów funkcjonowania biznesu. Owszem, inwestycja w digitalizację nie jest tania, natomiast trzeba tutaj myśleć o długofalowych korzyściach i wynikających z nich oszczędnościach.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Przewiń do góry