Data wpisu: 09.11.2017

Dlaczego firmy nie chcą inwestować w systemy ERP? Oto najczęstsze powody

Czym jest system ERP? W dużym skrócie: jest to narzędzie informatyczne do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. System ERP wykorzystuje fakt, że praktycznie żadna firma nie może się dziś obejść bez rozwiązań IT, bo wszystkie korzystają z elektronicznego obiegu dokumentów, komputerów i serwerów. Wszystkie te rozwiązania ułatwiają codzienną pracę, ale dopiero połączone w jeden organizm pokazują prawdziwą siłę. Mimo to wciąż wielu przedsiębiorców nie dostrzega potrzeby zainwestowania w dobry system ERP dla swoich firm. Dlaczego? Wymieniamy najczęstsze powody.

Brak świadomości

Skoro wszystko działa, to dlaczego miałbym to ulepszać? To typowy dylemat przedsiębiorcy, któremu przedstawia się ofertę na wdrożenie systemu ERP w jego firmie. Właściciele nie zauważają, że narzędzia informatyczne stosowane w ich przedsiębiorstwach nie są wykorzystywane w 100%. Inwestują sporo pieniędzy w coś, co działa na pół gwizdka lub nie działa wcale. Problem polega na tym, aby to dostrzec i zrozumieć.

Wyobraźmy sobie firmę, która posiada spory magazyn. Jego pracownicy ręcznie wypisują dokumenty przyjęcia i wydania towaru, co jakiś czas tworzą zestawienia i składają zamówienia w dziale zakupów. Teoretycznie – wszystko jest w porządku. Jednak po wdrożeniu systemu ERP okazuje się, że praca, na którą magazynierzy wcześniej przeznaczali cały dzień, może być wykonana w pełni automatycznie. To przekłada się na oszczędności i umożliwia lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich.

Strach przed kosztami

Firmy często kierują się stereotypami i uważają, że takie rozwiązania, jak system ERP, są zarezerwowane dla największych graczy, a tych mniejszych po prostu na to nie stać. Trzeba sobie uświadomić, że każde narzędzie informatyczne jest skalowalne, a więc można je bez problemu dostosować do konkretnych potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa. Nikt nie mówi, że firma zatrudniająca 10 osób musi inwestować w system za 100 tysięcy złotych.

Skupianie się na samym koszcie wdrożenia systemu także jest złym punktem wyjścia. Warto patrzeć dalej i zauważyć realne korzyści, także finansowe, jakie przyniesie firmie posiadanie własnego systemu do zarządzania przedsiębiorstwem. Są to zarówno korzyści policzalne (pieniądze, czas), jak i niepoliczalne (zadowolenie pracowników, mniejsze zmęczenie kadry i właściciela, brak błędów).

Strach przed skomplikowanym procesem wdrożenia

To oczywiste, że wdrożenie systemu ERP wiąże się z pewną reorganizacją pracy firmy. Jednak właśnie o to chodzi. Aby zminimalizować uciążliwości dla pracowników, należy zacząć od bardzo dokładnej analizy potrzeb i stanu obecnej infrastruktury IT w przedsiębiorstwie. Firma wdrożeniowa ma obowiązek przeprowadzić szkolenia z obsługi nowego systemu i udzielić wsparcia technicznego oraz merytorycznego nie tylko na początku, ale także w kolejnych tygodniach używania narzędzia.

Z systemem ERP jest jak z nowym samochodem. Najpierw trzeba go dobrze poznać i się z nim „dotrzeć”, aby później w pełni docenić jego funkcjonalność. Nie ma się czego bać. To inwestycja, która praktycznie zawsze się zwraca – jest to jednak uzależnione od wyboru odpowiedniego rozwiązania i dopasowania go do środowiska firmy.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z naszą ofertą dla firm: usługi marketingowe, produkcja oprogramowania, organizacja eventów, usługi bhp, usługi IT, oraz inne.

Zobacz ofertęSkontaktuj się z nami

Przewiń do góry