Czym jest system ERP? W dużym skrócie: jest to narzędzie informatyczne do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. System ERP wykorzystuje fakt, że praktycznie żadna firma nie może się dziś obejść bez rozwiązań IT, bo wszystkie korzystają z elektronicznego obiegu dokumentów, komputerów i serwerów. Wszystkie te rozwiązania ułatwiają codzienną pracę, ale dopiero połączone w jeden organizm pokazują prawdziwą siłę. Mimo to wciąż wielu przedsiębiorców nie dostrzega potrzeby zainwestowania w dobry system ERP dla swoich firm. Dlaczego? Wymieniamy najczęstsze powody.
Skoro wszystko działa, to dlaczego miałbym to ulepszać? To typowy dylemat przedsiębiorcy, któremu przedstawia się ofertę na wdrożenie systemu ERP w jego firmie. Właściciele nie zauważają, że narzędzia informatyczne stosowane w ich przedsiębiorstwach nie są wykorzystywane w 100%. Inwestują sporo pieniędzy w coś, co działa na pół gwizdka lub nie działa wcale. Problem polega na tym, aby to dostrzec i zrozumieć.
Wyobraźmy sobie firmę, która posiada spory magazyn. Jego pracownicy ręcznie wypisują dokumenty przyjęcia i wydania towaru, co jakiś czas tworzą zestawienia i składają zamówienia w dziale zakupów. Teoretycznie – wszystko jest w porządku. Jednak po wdrożeniu systemu ERP okazuje się, że praca, na którą magazynierzy wcześniej przeznaczali cały dzień, może być wykonana w pełni automatycznie. To przekłada się na oszczędności i umożliwia lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich.
Firmy często kierują się stereotypami i uważają, że takie rozwiązania, jak system ERP, są zarezerwowane dla największych graczy, a tych mniejszych po prostu na to nie stać. Trzeba sobie uświadomić, że każde narzędzie informatyczne jest skalowalne, a więc można je bez problemu dostosować do konkretnych potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa. Nikt nie mówi, że firma zatrudniająca 10 osób musi inwestować w system za 100 tysięcy złotych.
Skupianie się na samym koszcie wdrożenia systemu także jest złym punktem wyjścia. Warto patrzeć dalej i zauważyć realne korzyści, także finansowe, jakie przyniesie firmie posiadanie własnego systemu do zarządzania przedsiębiorstwem. Są to zarówno korzyści policzalne (pieniądze, czas), jak i niepoliczalne (zadowolenie pracowników, mniejsze zmęczenie kadry i właściciela, brak błędów).
To oczywiste, że wdrożenie systemu ERP wiąże się z pewną reorganizacją pracy firmy. Jednak właśnie o to chodzi. Aby zminimalizować uciążliwości dla pracowników, należy zacząć od bardzo dokładnej analizy potrzeb i stanu obecnej infrastruktury IT w przedsiębiorstwie. Firma wdrożeniowa ma obowiązek przeprowadzić szkolenia z obsługi nowego systemu i udzielić wsparcia technicznego oraz merytorycznego nie tylko na początku, ale także w kolejnych tygodniach używania narzędzia.
Z systemem ERP jest jak z nowym samochodem. Najpierw trzeba go dobrze poznać i się z nim „dotrzeć”, aby później w pełni docenić jego funkcjonalność. Nie ma się czego bać. To inwestycja, która praktycznie zawsze się zwraca – jest to jednak uzależnione od wyboru odpowiedniego rozwiązania i dopasowania go do środowiska firmy.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.