Data wpisu: 22.05.2018

Dlaczego oprogramowanie na zamówienie jest takie drogie? Poznaj kluczowe powody

Żeby była jasność. Nie jesteśmy najdroższą firmą dostarczającą oprogramowanie dla firm (a wręcz przeciwnie). Zdajemy sobie jednak sprawę, że nawet bardzo korzystna oferta może zrzucić z fotela niejednego przedsiębiorcę. Wciąż wiele osób nie ma świadomości, jak skomplikowanym procesem jest tworzenie oprogramowania na zamówienie, stąd zaskoczenie (czy nawet zszokowanie) przedstawionym kosztorysem opiewającym często na kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. W tym poradniku wskazujemy najważniejsze powody, dla których w naszej branży obowiązują tak relatywnie wysokie stawki.

Niedobór wysokiej klasy specjalistów

Choć mogłoby się wydawać, że obecnie prawie wszyscy młodzi ludzie studiują kierunki związane z programowaniem, to rzeczywistość jest zgoła inna. Gdy tylko na rynku pojawia się dobry fachowiec, od razu rusza „wyścig” po niego. Firmy chcące pozyskać takich specjalistów muszą oferować bardzo wysokie stawki – w tej branży pensje na poziomie kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie naprawdę nikogo nie dziwią.

Utrzymanie wartościowych pracowników jest więc bardzo drogie, dlatego firmy produkujące oprogramowanie nie mogą sobie pozwolić na pracę za półdarmo. Jest popyt, jest podaż i odpowiedni poziom cenowy.

Bardzo skomplikowany proces produkcji oprogramowania

Wielu osobom niemającym pojęcia, na czym właściwie polega produkcja oprogramowania, mogłoby się wydawać, że jest to banalnie proste. Wystarczy wstukać kilka kodów, dodać jakieś wtyczki i reszta zrobi się sama. To oczywiście całkowita nieprawda. W rzeczywistości w proces produkcji oprogramowania jest zaangażowanych wiele osób, w tym analitycy, programiści, graficy, opiekunowie projektu itd.

Stworzenie oprogramowania „na wymiar” zamawiającego jest bardzo czasochłonne, wymaga poświęcenia wielu godzin na rozmowy, szkice, akceptowanie i odrzucanie pomysłów. Już sama wycena projektu zajmuje mnóstwo czasu. Nie da się więc tego zrobić porządnie i jeszcze po kosztach.

Sprzedaż produktu na wyłączność

Warto podkreślić, że oprogramowanie na zamówienie jest tworzone rzeczywiście NA ZAMÓWIENIE. Nie korzystamy więc z gotowych szablonów, nie „pożyczamy” pomysłów od konkurencji, nie idziemy na skróty. Klient płaci sporo pieniędzy i ma mieć gwarancję tego, że jego produkt nie został skopiowany. Tylko one będzie z niego korzystać, co oczywiście wymaga poniesienia znacznie wyższej inwestycji.

Można to zobrazować prostym przykładem: jeśli chcesz kupić nowy samochód, ale masz mocno ograniczony budżet, to wybierzesz auto popularnej marki. Jeśli jednak lubisz rzeczy unikalne i Cię na nie stać, to zainteresujesz się pojazdami limitowanymi.

Oprogramowanie na zamówienie jest drogie – nie negujemy tego. Zwracamy jednak uwagę, że wycena ma swoje uzasadnienie w elementach nie zawsze zależnych od producenta. Jak to w życiu bywa: za produkt wysokiej klasy trzeba odpowiednio zapłacić. I akurat w tym przypadku – warto to zrobić!


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry