Data wpisu: 17.01.2018

Gdzie kupić oprogramowanie i dlaczego nie na Allegro?

To zupełnie oczywiste, że nie da się dziś prowadzić poważnego biznesu bez oprogramowania komputerowego. Korzystają z niego wszyscy przedsiębiorcy – wystarczy, że na komputerze jest zainstalowany system operacyjny lub pakiet biurowy. Oprogramowanie było, jest i będzie drogie, dlatego wiele firm szuka różnych sposobów na oszczędności. Jednym z popularnych jest zakup oprogramowania u najtańszego sprzedawcy. Trzeba sobie zdać sprawę, że wiąże się to z dużym ryzykiem.

Omijaj Allegro szerokim łukiem!

Wpisz w wyszukiwarkę Allegro hasło „Office 2016”. Znajdziesz dziesiątki stron z aukcjami, których opisy bardzo zachęcają do sięgnięcia do portfela. Coś tu jednak ewidentnie nie gra. W sklepach oficjalnych resellerów Microsoftu pakiet biurowy kosztuje minimum 900 złotych (dożywotnia licencja na jedno stanowisko). Sprzedawcy na Allegro oczekują tylko 200-300 złotych. Na pewno domyślasz się, że gdzieś tkwi haczyk.

Pierwsza opcja: klucz produktu jest kradziony. Oznacza to, że kupując oprogramowanie pośrednio bierzesz udział w przestępstwie i możesz za to odpowiedzieć karnie.

Druga opcja: klucz pochodzi z innego kraju. Problemem jest nie tylko ryzyko braku języka polskiego, ale przede wszystkim pogwałcenie zapisów licencyjnych. Korzystając z oprogramowania wbrew licencji producenta, łamiesz prawo. W przypadku prowadzenia firmy może się to wiązać z bardzo poważnymi konsekwencjami.

Trzecia opcja: mamy do czynienia z tzw. kluczem z drugiego obiegu. Sprzedawca zapewnia, że odkupił go od firmy leasingowej, w której klucz nigdy nie został aktywowany. Czy aby na pewno? Na odległość nie da się tego zweryfikować. W przypadku problemów z zainstalowaniem oprogramowania nie można liczyć na pomoc Microsoftu, a jedynie „życzliwość” sprzedawcy.

Gdzie w takim razie kupować?

Tylko i wyłącznie u wspomnianych oficjalnych resellerów producenta oprogramowania. W dobie internetowych porównywarek nadmierne zawyżanie cen jest coraz rzadziej spotykaną praktyką. Z kolei „przepłacenie” za oprogramowanie np. 50 złotych w pełni uzasadnia zyskanie gwarancji oryginalności i legalnego pochodzenia produktu.

Wciąż bardzo dobrym pomysłem jest też kupowanie okresowych licencji na oprogramowanie. Taką usługę oferują praktycznie wszystkie czołowe firmy produkujące software. Licencja daje dostęp do produktu, ale bez konieczności kupowania go na własność.

W przypadku firm, które mają specyficzne wymagania i chcą mieć 100% gwarancję dopasowania rozwiązania informatycznego do ich specyfiki, jedyną słuszną opcją jest natomiast zlecenie produkcji oprogramowania. Koszt może wydawać się wysoki, ale tylko do czasu, aż nie zaczniemy analizować korzyści płynących z tej opcji –  jest ich mnóstwo. Na pełnym zintegrowaniu z systemem IT w firmie począwszy, a na profesjonalnej opiece serwisowej producenta skończywszy.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry