Data wpisu: 14.12.2018

Gotowe oprogramowanie dla firmy: dlaczego jego implementację należy zlecić specjalistom?

Choć to oczywiste, że oprogramowanie zaprojektowane na indywidualne zamówienie zawsze będzie lepiej dopasowane do potrzeb firmy, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na zakup gotowego rozwiązania. Przedsiębiorstwa mają ogromny wybór narzędzi informatycznych klasy ERP czy CRM, które sprawdzają się w setkach firm i zbierają bardzo dobre recenzje. Zakup takiego „gotowca” może być bardziej opłacalny pod względem ekonomicznym, co nie zmienia faktu, że i tak implementację oprogramowania w firmie należy zlecić specjalistom. Dlaczego? Wymieniamy najważniejsze argumenty.

Gotowe? Nie do końca

Oprogramowanie, które jest produktem skończonym i przeznaczonym do implementacji w dowolnej firmie, wbrew pozorom nie działa na zasadzie plug&play. To nie jest system operacyjny Windows czy pakiet Office, który wystarczy tylko zainstalować na dysku komputera i już można zacząć z niego korzystać. Tutaj cały proces jest znacznie bardziej skomplikowany.

Przede wszystkim gotowe oprogramowanie musi zostać idealnie skorelowane z procesami biznesowymi zachodzącymi w firmie. Na tym etapie można również zdecydować, które funkcjonalności oprogramowania są potrzebne w danej firmie, a z których śmiało można zrezygnować. To sposób na oszczędności, a przynajmniej na uniknięcie wydawania pieniędzy bez sensu.

Przykładowo: firma decyduje się na zakup tzw. biznesowego kombajnu, czyli oprogramowania klasy ERP do zarządzania wszystkimi procesami biznesowymi. Program oferuje również funkcjonalność do obsługi e-sklepu, ale firma nie zajmuje się sprzedażą internetową. Po co więc miałaby płacić za coś, czego i tak nie wykorzysta? Dobry specjalista zwróci na to uwagę i zasugeruje przedsiębiorcy, by kupił uboższą, ale lepiej dopasowaną wersję oprogramowania.

Na etapie implementacji wszystko może pójść nie tak

I wcale nie przesadzamy. W Soluma Soft mamy na koncie setki implementacji, w tym gotowego oprogramowania, dlatego wiemy, że nigdy nie da się w 100% przewidzieć ani czasu, ani zakresu pracy niezbędnej do zrealizowania usługi. Jest to zadanie dla specjalistów, a nie przypadkowych informatyków, których największym osiągnięciem było rozłożenie i ponowne złożenie komputera.

Nawet świetnie napisane oprogramowanie niekoniecznie będzie idealnie współpracować z Twoją infrastrukturą IT. Nie zapominajmy również o czynniku ludzkim. Pracownicy mają swoje przyzwyczajenia, czasami wykonują zadania poza schematem, co wymaga dopasowania narzędzia informatycznego do specyfiki ich stanowisk. W przeciwnym razie okaże się, że bardzo kosztowne oprogramowanie nie jest wykorzystywane nawet w 50% i inwestycja niemal w ogóle nie przełożyła się na usprawnienie funkcjonowania biznesu.

Niezależnie od tego, na jakie oprogramowanie ostatecznie się zdecydujesz i gdzie je kupisz, pamiętaj, że to dopiero połowa drogi. Drugą trzeba przejść w towarzystwie przewodnika, czyli specjalisty z zakresu implementacji narzędzi informatycznych w firmach. Oczywiście jesteśmy do Twojej dyspozycji.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry