Data wpisu: 08.10.2021

Jak program do fakturowania online minimalizuje ryzyko zatorów płatniczych?

Co najmniej 7 na 10 polskich firm doświadczyło problemu nieterminowego opłacenia wystawionej faktury. To zawsze pierwszy krok do powstania zatoru płatniczego, a tym samym zdestabilizowania sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa. Właściciele firm bronią się przed tym, jak tylko mogą, ale mają ograniczone pole manewru – zwłaszcza w takich branżach, jak budowlanka, gdzie opóźnienia są właściwie na porządku dziennym. Okazuje się jednak, że całkiem skutecznym narzędziem w walce z niesolidnymi czy zapominalskimi kontrahentami może być program do fakturowania online. Jak to możliwe? Sprawdź w naszym poradniku.

Wykluczenie z grona kontrahentów nieuczciwe firmy

Dobry program do fakturowania online powinien oferować możliwość zintegrowania go z bazą Biura Informacji Gospodarczej. Gromadzi ono informacje na temat dłużników prowadzących działalność gospodarczą. W momencie, gdy przedsiębiorca poda numer NIP kontrahenta, program automatycznie zweryfikuje, że klient nie widnieje w bazie BIG. Jeśli okaże się, że tak, użytkownik programu będzie mógł w porę zastosować środki zapobiegawcze, na przykład odstąpić od współpracy (jeśli nie doszło jeszcze do realizacji zlecenia) lub znacząco skrócić termin płatności.

Ułatwienie płatności

Wiele firm spóźnia się z opłaceniem faktury nie dlatego, że chcą w ten sposób kredytować swoją działalność, ale z powodu zwykłego zapominalstwa czy bałaganu w obiegu dokumentów. Pisząc prościej: odbiorca faktury może ją po prostu zgubić czy zaksięgować, ale zapominając o jej opłaceniu. Takie sytuacje są wręcz nagminne.

Jeśli program do fakturowania online posiada funkcję integracji z e-bankowością, odbiorca dokumenty będzie mieć możliwość natychmiastowego zapłacenia należności, np. poprzez zeskanowanie kodu QR. Jest to bardzo wygodne i szybkie, stąd może się przyczynić do ograniczenia opóźnień spowodowanych zapominalstwem czy chaosem w firmie kontrahenta.

Połączenie z systemem faktoringowym

Wspominamy o tym trochę na marginesie, ponieważ wiadomo, że nie każdy przedsiębiorca będzie zainteresowany skorzystaniem z modelu faktoringu. Jeśli jednak takie rozwiązanie jest brane pod uwagę, to program do fakturowania online świetnie uzupełni tę swoistą tarczę obronną przed zatorami płatniczymi. Oprogramowanie może zostać zintegrowane z systemem faktoringowym, w efekcie czego przedsiębiorca otrzyma środki od faktora w ustalonym między stronami terminie.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry