Data wpisu: 19.11.2019

Którzy pracownicy firmy powinni brać udział w procesie tworzenia dedykowanego oprogramowania?

Inwestycja w dedykowane oprogramowanie dla firmy to świetny sposób na to, aby realnie poprawić efektywność pracy, obsługi klientów czy funkcjonowania kluczowych działów. Oczywiście oprogramowanie tworzone od podstaw jest znacznie droższe niż gotowe, ale w zamian otrzymujemy pewność, że wszystkie zastosowane rozwiązania są w 100% dopasowane do specyfiki i potrzeb konkretnego biznesu. Warto przy tym zaznaczyć, że w samym procesie tworzenia dedykowanego oprogramowania dla firmy powinni brać aktywny udział niektórzy z jej pracowników. O kim mowa? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Szefowie działów

Oczywiście głównie tych, które będą bezpośrednio lub pośrednio korzystać z nowego oprogramowania. Szefowie mają największą wiedzę na temat zawodowych potrzeb swoich podwładnych, znają oczekiwania klientów, potrafią wskazać kluczowe problemy, z którymi teraz się zmagają. Mogą, a wręcz powinni więc przynajmniej kilkakrotnie spotkać się z twórcą oprogramowania i omówić z nim te najważniejsze tematy.

Lider zespołu

Jego udział w pracach nad stworzeniem dedykowanego oprogramowania jest niezbędny w sytuacji, gdy z nowego narzędzia ma korzystać przede wszystkim konkretny zespół – na przykład odpowiadający za obsługę klienta czy koordynujący pracę magazynu. W takiej sytuacji lider ma decydujący głos przy wskazywaniu poszczególnych funkcji, jakie powinno oferować nowe oprogramowanie.

Szef/szefowa HR

W zdecydowanej większości przypadków firmy zamawiają dedykowane oprogramowanie, którego jedną z głównych funkcji jest zarządzanie sprawami kadrowymi. W takiej sytuacji oczywiste jest, że szef lub szefowa działu HR musi brać udział w spotkaniach z twórcą  nowego narzędzia, by wskazać najpilniejsze potrzeby, opisać aktualne problemy i zasygnalizować pomysły, dzięki którym praca działu będzie efektywniejsza, a bezpieczeństwo i tempo obiegu dokumentów – wyższe.

Księgowa/księgowy

Analogiczna sytuacja, jak w przypadku działu HR. Księgowość to jeden z filarów każdego przedsiębiorstwa, które może sobie pozwolić na zainwestowanie w dedykowane oprogramowanie. Praktycznie zawsze firmy oczekują, że jedną z dostępnych funkcji będzie prowadzenie spraw księgowych. – rozliczania płatności, tworzenia dokumentów, zestawień, etc. Główny księgowy lub główna księgowa firmy musi zatem określić swoje oczekiwania względem nowego systemu.

 


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry