Data wpisu: 15.05.2020

Licencja na oprogramowanie dla firmy: zwróć uwagę na te szczegóły

Wybierając oprogramowanie dla firmy zwykle skupiamy się na koszcie zakupu oraz dostępnych w danej cenie funkcjonalnościach. Bardzo ważnym kryterium są jednak także warunki licencyjne, bo to od nich w głównej mierze zależy, czy przedsiębiorca i jego pracownicy będą korzystać z oprogramowania w sposób legalny. Co trzeba koniecznie wziąć pod uwagę analizując licencję na oprogramowanie dla firmy? Sprawdź w naszym poradniku.

Rodzaj licencji

Zacznijmy może od tego, że licencja jest dokumentem, na podstawie którego użytkownik może legalnie korzystać z konkretnego oprogramowania – biurowego, graficznego etc. Licencja zawiera wszystkie zapisy określające sposób i zakres pracy na danym programie. Celem twórcy jest przecież to, aby użytkownik np. nie udostępniał jego dzieła innym osobom za darmo czy nawet komercyjnie, jeśli nie jest do tego uprawniony.

Warto przy tym zauważyć, że istnieją różne rodzaje licencji na oprogramowanie dla firmy. Mamy programy zupełnie darmowe, dostępne w sieci i dystrybuowane w oparciu o licencję freeware lub shareware. Tutaj jednak trzeba koniecznie sprawdzić, co twórca rozumie przez słowo „darmowe”. Zwykle jest tak, że bezpłatnie można korzystać z danego programu tylko na jednym urządzeniu lub w celach prywatnych, ale już nie komercyjnych (czyli nie można na takim oprogramowaniu wykonywać pracy zarobkowej).

Zdecydowana większość profesjonalnych programów dla firm jest udostępniana na licencji płatnej, co jednak ma tę zaletę, że użytkownik zyskuje pełną swobodę w korzystaniu z danego narzędzia.

Czas trwania licencji

Producenci oprogramowania do celów komercyjnych udostępniają je w oparciu o licencje terminowe oraz bezterminowe. Ta druga opcja wydaje się być bardziej kusząca, ponieważ ponosimy jednorazowy wydatek, o którym firma za chwilę zapomni. Z drugiej jednak strony terminowa licencja jest z reguły tańsza, a ponadto producenci takiego oprogramowania zwykle bardziej starają się, aby je na bieżąco aktualizować i udoskonalać.

Zakres licencji

Analizując zapisy licencyjne bezwzględnie trzeba sprawdzić, na co dana licencja właściwie nam pozwala. Czyli: na ilu urządzeniach możemy korzystać z programu, czy możemy użytkować go na sprzęcie prywatnym, czy możemy sprzedawać efekty pracy wykonanej w programie etc. Warto również doprecyzować, czy nie ma konieczności wykupienia licencji dla każdego użytkownika z osobna – takie sytuacje się zdarzają i nie musimy chyba wyjaśniać, jak bardzo mogą być kłopotliwe.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry