Data wpisu: 20.04.2018

Myślisz nad zamówieniem oprogramowania dla swojej firmy? Najpierw zleć jego wycenę!

„A ile to będzie kosztować?” – to standardowe pytanie zadawane nam przez klientów zainteresowanych stworzeniem oprogramowania dla ich firm. Wbrew pozorom udzielenie na nie odpowiedzi nie jest błahostką, szczególnie gdy mówimy o zaawansowanym, indywidualnym projekcie. Podanie widełek „od-do” jest na tyle nieprecyzyjne, że w praktyce zrezygnowaliśmy z tego w kontaktach z klientami. Proponujemy coś innego: zamówienie wyceny stworzenia oprogramowania. Jest to rozwiązanie najkorzystniejsze dla klienta, o czym przekonasz się po lekturze tego krótkiego artykułu.

Mam płacić za wycenę? Przecież to absurd!

Tak myśli wielu klientów, którym oferujemy odpłatne przygotowanie wyceny projektu informatycznego. Taka reakcja wynika wyłącznie z niezrozumienia, że samo stworzenie wyceny np. systemu ERP czy portalu zajmuje mnóstwo czasu jest de facto wstępną analizą projektu oraz biznesu.

Osoba odpowiedzialna za stworzenia wyceny, czyli analityk, często musi poświęcić na to wiele godzin pracy. Nie siedzi nad kalkulatorem i nie dodaje liczb, ale szczegółowo przygląda się potrzebom klienta, proponując konkretne rozwiązania i określając ich cenę. Jest to bardzo angażujące, dlatego należy za to zapłacić.

Ważne!

W Soluma Soft stosujemy bardzo uczciwy układ: jeśli klient ostatecznie zamówi u nas wykonanie projektu, to opłata za wycenę jest mu zwracana.

Dlaczego warto zlecić odpłatne wykonanie wyceny oprogramowania?

Powodów jest kilka. Po pierwsze: wspomnieliśmy już o tym, że wycena jest jednocześnie wstępną analizą projektu. Klient dowie się więc nie tylko, na jaki wydatek musi się przygotować, ale także pozna rozwiązania, które usprawnią funkcjonowanie jego biznesu.

Po drugie: dzięki rzetelnie przygotowanej wycenie klient nie ryzykuje, że zaskoczą go jakieś koszty dodatkowe. Wiele firm programistycznych mami klientów obietnicą bardzo atrakcyjnej ceny, po czym przed oddaniem projektu żąda licznych dopłat za poszczególne elementy usługi. Pojawiają się nerwy, a coś, co miało być tanie, okazuje się bardzo drogie.

Ponadto wycena pozwala nam określić dokładny czas realizacji projektu. Po wstępnym rozpoznaniu oczekiwanych funkcjonalności będziemy w stanie zaproponować realistyczny termin, dzięki czemu klient będzie od razu wiedzieć, na czym stoi.

Pamiętaj!

Idealnym rozwiązaniem z punktu widzenia Twoich interesów jest zlecenie przygotowania zarówno wyceny, jak i dokumentacji projektowej.

Pewnie zastanawiasz się, ile może kosztować stworzenie takiej wyceny. Cena zależy m.in. od tego, czy wzorujemy się na jakimś przykładzie, czy dysponujemy dokumentacją projektową oraz od stopnia skomplikowania projektu. Zwykle zamykamy się w 20% wartości projektu, co w relacji do wartości gotowego oprogramowania jest naprawdę niewielką inwestycją w święty spokój i rzetelną wiedzę.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z naszą ofertą dla firm: usługi marketingowe, produkcja oprogramowania, organizacja eventów, usługi bhp, usługi IT, oraz inne.

Zobacz ofertęSkontaktuj się z nami

Przewiń do góry