Data wpisu: 25.10.2017

Nie rejestrujesz czasu pracy w swojej firmie? Pora zacząć to robić!

Monitorowanie czasu pracy w firmach często jest tematem tabu. Nikt przecież nie lubi być kontrolowany, a w dobie rynku pracownika pracodawcy muszą bardzo uważać, aby przypadkiem nie nadepnąć swoim specjalistom na odcisk (co mimo wszystko zakrawa na absurd). Jednak rejestrowanie czasu pracy ma wiele plusów. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom informatycznym nie ma też problemu z tym, aby robić to w sposób nienachalny i akceptowalny zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.

Czytniki kart

Jest to standardowe rozwiązanie, które stosuje się przede wszystkim w większych firmach, zatrudniających powyżej 20 pracowników. Czytnik działa w bardzo prosty sposób: po przyłożeniu karty magnetycznej następuje „odbicie” pracownika, co zapoczątkowuje rejestrację czasu pracy.

Minusem tego rozwiązania jest bez wątpienia fakt, że wraz z rejestracją czasu pracy nie idzie nadzór jej efektywności. Pracownik może potwierdzić swoje przyjście, ale cały dzień spędzić na piciu kawy czy robieniu czegokolwiek, co nie jest związane z jego zadaniami.

Logowanie się do sieci wewnętrznej

Na to rozwiązanie decyduje się coraz więcej firm, także małych i średnich. Pracownik po przyjściu do pracy uruchamia komputer i loguje się do wewnętrznej sieci, co od razu zostaje odnotowane. System można zaprogramować w taki sposób, aby bezpośredni przełożony pracownika miał podgląd na to, czym pracownik aktualnie się zajmuje i ile czasu spędził na wykonywaniu powierzonego mu zadania. Oczywiście pracownik musi zostać o tym poinformowany.

Opcja monitorowania czasu pracy przy pomocy sieci wewnętrznej jest szczególnie polecana z uwagi na to, że wiąże się z o wiele niższym kosztem implementacji niż w przypadku klasycznych czytników. Ponadto daje możliwość sprawdzania efektywności pracy.

Korzyści wynikające z rejestrowania czasu pracy

Poza oczywistą korzyścią, czyli stworzeniem bardzo skutecznego narzędzia kontroli pracowników, warto również wspomnieć o możliwościach, jakie daje rozbudowany system monitorowania czasu pracy oparty o sieć wewnętrzną.

Bezpośredni przełożony może przypisywać pracownikom konkretne zadania do wykonania i monitorować tempo oraz poprawność ich realizacji. Jednocześnie istnieje możliwość przypisywania godzin pracy do poszczególnych projektów, co pozwala lepiej oceniać faktyczny koszt prowadzonych prac.

System pozwala również na śledzenie kosztów czasu pracy nad projektem, co jest bardzo ważne w przypadku struktury zatrudnienia polegającej na przyznawaniu premii lub naliczaniu wysokości wypłaty w stosunku do faktycznego wkładu pracy.

Soluma Soft oferuje doskonałe narzędzie do monitorowania czasu pracy i zarządzania czasem pracowników. Moduł Czas Pracy Soluma jest elementem naszego systemu ERP, który można zaimplementować w Twojej firmie. Skontaktuj się z nami i zapytaj o ofertę.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z naszą ofertą dla firm: usługi marketingowe, produkcja oprogramowania, organizacja eventów, usługi bhp, usługi IT, oraz inne.

Zobacz ofertęSkontaktuj się z nami

Przewiń do góry