Nowoczesne rozwiązania informatyczne są dziś niezbędne zdecydowanej większości firm. Nie chodzi tylko o sprzęt, ale także o oprogramowanie, które znacznie ułatwia zarządzanie przedsiębiorstwem i przyspiesza wiele procesów. Trudno sobie przecież wyobrazić, aby nowoczesna firma wystawiała ręcznie faktury czy prowadziła papierową listę obecności dla pracowników. Na rynku jest wiele programów – także darmowych, jednak za te naprawdę dobre trzeba zapłacić. Od czego zależy cena oprogramowania dla firmy? Podpowiadamy.
Nie każda firma ma ogromną strukturę, która wymaga stworzenia bardzo rozbudowanego oprogramowania. Są małe i średnie przedsiębiorstwa, którym wystarczy np. posiadanie modułu do fakturowania, zarządzania magazynem i czasem pracy. W takiej sytuacji koszt stworzenia oprogramowania będzie znacznie mniejszy niż chociażby w przypadku firmy, której niezbędny będzie zaawansowany system ERP na kilkadziesiąt stanowisk.
Właśnie dlatego dobrą praktyką jest początkowe skontaktowanie się z firmą, która tworzy oprogramowanie na zamówienie. Jej doświadczenie i wiedza pozwoli rzetelnie ocenić, jakie są faktyczne potrzeby przedsiębiorstwa, a z czego spokojnie można zrezygnować, nie ponosząc dzięki temu niepotrzebnych kosztów.
Wśród funkcjonalności, które są bardzo pomocne, ale jednocześnie nie są niezbędne, można wymienić chociażby:
Na rynku nie brakuje uniwersalnego oprogramowania do zarządzania firmą. Takie programy mają swoje niezaprzeczalne zalety, a największą z nich jest atrakcyjna cena zakupu. Trzeba jednak pamiętać o ważnej kwestii: w przypadku gotowego oprogramowania często płaci się za coś, co nie jest firmie kompletnie potrzebne.
W efekcie może się okazać, że zakup dedykowanego oprogramowania, w 100% dostosowanego do wymagań firmy, będzie rozwiązaniem znacznie bardziej opłacalnym, nie wspominając już o tym, że także praktyczniejszym w codziennym użytkowaniu.
Wiele firm oferujących tworzenie czy sprzedaż oprogramowania pomija w ofercie dwa ważne elementy, które mają duży wpływ na cenę narzędzia. Chodzi przede wszystkim o wdrożenie. Załóżmy, że firma kupuje gotowe oprogramowanie. Co dalej? Trzeba jeszcze komuś zlecić wdrożenie systemu, za co często płaci się duże pieniądze. W przypadku zamówienia dedykowanego systemu ta usługa zwykle jest wliczona w cenę.
Trzeba również wspomnieć o serwerze. Taki system ERP potrafi generować ogromne ilości danych, co spowoduje, że firma będzie zmuszona wykupić dodatkowe miejsce na serwerze lub zainwestować w serwer wewnętrzny. Dlatego wybierając ofertę należy zwrócić uwagę na to, czy dostawca w cenie gwarantuje satysfakcjonującą ilość miejsca.
Na cenę oprogramowania bardzo duży wpływ ma także jakość narzędzia i wsparcie serwisowe ze strony wykonawcy. Wszystko więc sprowadza się do prostego wniosku: nie warto tutaj szukać nadmiernych oszczędności, ponieważ praktycznie zawsze będzie to miało wpływ na działanie (a raczej niedziałanie) systemu.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.