Data wpisu: 08.10.2021

Program do fakturowania w bankowości elektronicznej: czy to dobry pomysł?

Banki robią wiele, aby przyciągnąć do siebie przedsiębiorców – w końcu najlepszych klientów. Samo zaoferowanie konta za 0 złotych czy dobrze oprocentowanej lokaty już nie wystarczy. Firmy oczekują od bankowości elektronicznej maksymalnej funkcjonalności i użyteczności, nie tylko na etapie zlecania przelewów. Dlatego coraz więcej banków oferuje swoim klientom biznesowym szereg narzędzi wykorzystywanych w prowadzeniu firmy, jak właśnie bezpłatne programy do fakturowania. Czy warto z nich korzystać? Jakie są zalety i wady tego rozwiązania? Sprawdź w naszym poradniku.

Korzyści z fakturowania w bankowości elektronicznej

Najważniejszą zaletą jest oczywiście to, że dostęp do programu uzyskujemy całkowicie za darmo. Owszem, opłata może zostać ukryta w całkowitym koszcie prowadzenia rachunku, ale jeśli i tak masz go ponosić, to program do fakturowania online będzie miłym dodatkiem.

Kolejna sprawa – funkcjonalność. Trzeba przyznać, że programy do wystawiania faktur online udostępniane przez banki wypadają pod tym kątem całkiem nieźle. Nie są to oczywiście rozbudowane narzędzia, ale podstawowe funkcjonalności z reguły się w nich znajdują – mamy tutaj na myśli chociażby integrację z systemem bankowym, bazą CEIDG czy możliwość wystawiania korekt, faktur pro forma i faktur zaliczkowych.

Przejrzystość – to także istotna zaleta fakturowania w bankowości elektronicznej. Przedsiębiorca przyzwyczajony do interfejsu bankowego bardzo szybko opanuje korzystanie z programu do wystawiania faktur, co jest ważną zaletą z punktu widzenia osób dość nieufnie podchodzących do różnych nowinek technicznych.

Po stronie zalet należy również uwzględnić fakt, iż fakturowanie z poziomu bankowości elektronicznej jest możliwe wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do Internetu. Czyli: przedsiębiorca ma pełną swobodę w wyborze czasu i miejsca wystawienia faktury, co będzie ważnym atutem dla osób mobilnych, rzadko zaglądających do biura, pracujących głównie u klientów.

To nie jest rozwiązanie docelowe

Powiedzmy sobie szczerze: fakturowanie online z poziomu bankowości elektronicznej jest dobre na początek, gdy dopiero startujemy z biznesem i staramy się maksymalnie ciąć koszty. Docelowo jednak należy poszukać innego, bardziej rozbudowanego i lepiej dopasowanego do specyfiki firmy narzędzia. Programy udostępniane przez banki są proste, nadają się do wystawiania dokumentów sprzedaży, natomiast trudno byłoby zbudować wokół nich jakiś poważniejszy system automatyzujący proces fakturowania i kontrolowania magazynu.

Ponadto nie zapominajmy o jednym: z programu od banku możemy korzystać tak długo, jak długo jesteśmy jego klientami. Gdy z jakiegoś powodu postanowimy przejść do konkurencji, usługa wygaśnie.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry