Data wpisu: 22.11.2023

Przykłady uniwersalnego oprogramowania dla firm

Oprogramowanie komputerowe można podzielić na dwie podstawowe kategorie: specjalistyczne oraz uniwersalne. Ta druga obejmuje znacznie większy wybór programów i kompletnych systemów, ponieważ są one kierowane do szerszej grupy użytkowników. W praktyce z oprogramowania uniwersalnego korzysta dziś każdy przedsiębiorca, a kilkoma przykładami dzielimy się w naszym poradniku.

Oprogramowanie biurowe

Tutaj zdecydowanie najpopularniejszym wyborem jest pakiet Office od Microsoftu, który obejmuje m.in. takie programy, jak Word czy Excel. Trudno byłoby sobie wyobrazić funkcjonowanie przedsiębiorstwa bez oprogramowania biurowego, przy czym oczywiście istnieją alternatywy dla dość kosztownego pakietu amerykańskiego giganta.

Programy antywirusowe

W każdej firmie należy zainstalować oprogramowanie antywirusowe, które minimalizuje ryzyko zainfekowania komputerów i tym samym np. wykradzenia poufnych danych. Niestety, przedsiębiorcy często to lekceważą i poprzestają na oprogramowaniu systemowym (np.. Windows Defender), które okazuje się być niewystarczające.

Zintegrowane systemy wspomagające

Tutaj można wymienić wszelkie programy, które są niezbędne do prowadzenia rozliczeń z kontrahentami i urzędami czy do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Mamy na myśli przede wszystkim:

  • Programy księgowe;
  • Programy magazynowe;
  • Programy kadrowe;
  • Systemy sprzedaży;
  • Oprogramowanie typu CRM (do zarządzania relacjami z klientami);

Strona internetowa

Tak, strona firmy to także oprogramowanie, w dodatku jedno z najważniejszych, ponieważ umożliwiających zaistnienie w sieci i pozyskiwanie klientów za pośrednictwem tego kanału. Poza standardową stroną internetową trzeba tutaj wspomnieć także o sklepach internetowych, portalach, blogach czy stronach sprzedażowych typu landing page.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry