Data wpisu: 14.08.2023

Samodzielne wdrożenie oprogramowania w małej firmie – czy to ma sens?

Oprogramowanie komputerowe jest niezbędnym wyposażeniem tak wielkich korporacji, jak i małych, jednoosobowych biznesów. W końcu żyjemy w czasach, w których podstawowym kanałem pozyskiwania i obsługi klienta jest Internet. Drobni przedsiębiorcy oszczędzają na czym się da, dlatego w tej grupie dominuje model samodzielnego wdrażania oprogramowania. Czy to rzeczywiście dobry pomysł? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Czasochłonny wybór oprogramowania

Wybór oprogramowania nie jest taką prostą sprawą. Nie dość, że na rynku znajdziemy zatrzęsienie konkurencyjnych aplikacji i systemów, to jeszcze istnieją między nimi często subtelne, ale jednak istotne dla końcowego użytkownika różnice.

Przy samodzielnym wyborze oprogramowania zawsze istnieje ryzyko podjęcia błędnej decyzji – zwłaszcza, jeśli nie jesteś ekspertem z zakresu software i nie do końca rozumiesz opis funkcji danego programu.

Duże zaangażowanie czasu i energii w proces wdrożenia oprogramowania

Samo wdrożenie oprogramowania, nawet standardowego systemu magazynowego czy księgowego, może być niezwykle czasochłonne dla osoby, która po prostu się na tym nie zna. Wyobraź sobie, że po 10-12 godzinach walki oprogramowanie wciąż nie jest uruchomione, a Twoja frustracja z każdą godziną narasta.

Ostatecznie i tak możesz potrzebować pomocy specjalisty

Najgorszy scenariusz to taki, w którym mocno się napracujesz, a na końcu i tak wydasz pieniądze na usługę specjalisty. Mierz siły na zamiary – jeśli masz ograniczone kwalifikacje informatyczne, to być może lepszym pomysłem będzie skupienia się na robieniu tego, na czym się znasz?

Przeszkolenie z obsługi i wykorzystania pełni możliwości oprogramowania

Wdrożenie oprogramowania to jedno, ale korzystanie z niego jest zupełnie inną, często bardziej skomplikowaną kwestią. Często jest tak, że przedsiębiorcy inwestują niemałe pieniądze w zakup oprogramowania, którego możliwości nie wykorzystują nawet w 50 proc. Jest to skutek braku przeszkolenia.

To kolejny powód, dla którego naprawdę warto kupować oprogramowanie w pakiecie z wdrożeniem lub przynajmniej powierzyć zaimplementowanie zakupionego systemu zewnętrznej, wyspecjalizowanej firmie.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry