Data wpisu: 18.09.2019

Ważne pytania, jakie musisz sobie zadać przed wybraniem oprogramowania do zarządzania produkcją w firmie

Firmy produkcyjne nie mogą się dziś obyć bez różnego rodzaju systemów informatycznych. Wiele przedsiębiorstwo wciąż jednak poprzestaje na najprostszych rozwiązaniach, np. programach do obsługi magazynu, w dalszym ciągu opierając zarządzanie produkcją na papierowych dokumentach. Ręczne wypełnianie tabelek, ich późniejsze analizowanie, robienie zestawień – to wszystko rodzi ogromne ryzyko błędów i umówmy się, że jest kompletnie bez sensu. Zwłaszcza, że koszt wdrożenia oprogramowania do zarządzania produkcją w Twojej firmie wcale nie musi być niebotyczny. Jednak zanim wybierzesz konkretne narzędzie, koniecznie odpowiedz sobie na tych kilka ważnych pytań.

Po co mi właściwie to oprogramowanie?

Możesz zadać to pytanie inaczej: jaki problem ma rozwiązać narzędzie, w które chcę zainwestować? To kluczowa kwestia, nad którą musisz się poważnie zastanowić i omówić ją ze wszystkimi pracownikami odpowiadającymi za proces produkcji. To oni wiedzą najlepiej, co dziś spowalnia czy utrudnia ich pracę.

Wypisz sobie wszystkie te potrzeby, aby móc przedstawić firmom dostarczającym oprogramowanie wytyczne niezbędne do opracowania dokumentacji oraz analizy przedwdrożeniowej.

Ile jestem w stanie w to zainwestować?

Oprogramowanie do zarzadzania produkcją w firmie spokojnie może kosztować kilkaset tysięcy złotych. Nie oznacza to oczywiście, że właśnie takie będzie Ci potrzebne. Na tym etapie ustal górny limit inwestycji. Jest to o tyle ważne, że firma produkująca oprogramowanie będzie mogła sobie to zestawić z Twoimi oczekiwaniami i zaproponować narzędzie szyte na miarę, pozbawione kosztownych, a niekoniecznie niezbędnych dla Ciebie funkcjonalności.

Czy korzystam już z jakiegoś oprogramowania, z którym chciałbym zintegrować nowe narzędzie?

Jeśli tak, to koniecznie podziel się tą wiedzą z firmami, do których zamierzasz wysłać zapytania w sprawie dostarczenia oprogramowania do zarządzania produkcją. Bardzo często jest tak, że inwestycja w jedno narzędzie pociąga za sobą kolejne. Być może jednak uda się wykorzystać to, co już posiadasz, integrując istniejący np. system klasy ERP z nowym oprogramowaniem stworzonym specjalnie na potrzeby Twojej firmy.

Czego oczekuję od dostawcy oprogramowania?

Odpowiedź na to pytanie będzie determinować wybór konkretnej firmy, która stworzy dla Ciebie oprogramowanie do zarządzania produkcją. Jeśli chcesz, aby usługa została zrealizowana kompleksowo, czyli wraz z wdrożeniem, przeszkoleniem pracowników oraz kilkuletnim wsparciem technicznym, to koniecznie zwróć uwagą na jakość obsługi klienta.

Sprawdź, czy dobrze dogadujesz się z pracownikiem firmy starającej się o Twoje zlecenie, czy firma zapewnia bezpłatne szkolenie, czy udostępnia różne opcje kontaktu, czy nie dochodzi do próby przykrycia niekompetencji wykonawcy poprzez zasypywanie klienta specjalistycznym słownictwem. Pamiętaj, że na poziom satysfakcji z użytkowania oprogramowania do zarządzania produkcją składają się trzy elementy: sam system, jego wdrożenie oraz obsługa powdrożeniowa.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry