Data wpisu: 08.10.2021

Z pozoru drobne funkcje programu do fakturowania, na które warto zwrócić uwagę

Wybierając komercyjny program do fakturowania online zwykle skupiamy się na jego najważniejszych funkcjonalnościach oraz cenie. Dopiero w trakcie użytkowania oprogramowania dochodzimy do wniosku, że czegoś nam tu jednak brakuje. To efekt zbyt pobieżnego analizowania swoich potrzeb oraz oczekiwań względem programu. W naszym poradniku wymieniamy kilka spośród niedocenianych funkcjonalności, na które warto zwrócić uwagę na etapie wyboru oprogramowania do fakturowania.

Obsługa drukarki

Mała rzecz, a jednak cieszy. Jeśli program do fakturowania nie posiada funkcji obsługi drukarki, to korzystanie z niego będzie na dłuższą metę dość uciążliwe. Oczywiście przy założeniu, że w ogóle drukujesz dokumenty sprzedażowe.

Wymiana danych z systemami bankowymi

Bardzo przydatna rzecz, ponieważ pozwala w znacznym stopniu zautomatyzować cały proces wystawiania faktur. Nie wszystkie programy posiadają tę funkcjonalność, dlatego radzimy zwrócić na to uwagę na etapie wyboru odpowiedniego narzędzia.

Dostęp do bazy CEIDG

Kolejna praktyczna funkcjonalność, która nie tylko ułatwia wystawianie faktur, ale też wyklucza ryzyko pomyłek – zawsze irytujących i kłopotliwych. Dysponując numerem NIP kontrahenta lub nazwą jego firmy, możesz „zaciągnąć” dane do wystawienia faktury z bazy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Łatwe, szybkie, bezproblemowe, ale nie zawsze dostępne w programach do fakturowania.

Obsługa wielowalutowa

Na tę funkcjonalność muszą zwrócić uwagę przedsiębiorcy, którzy mają kontrahentów w różnych krajach, czyli są importerami i/lub eksporterami. Obsługa wielowalutowa jest dość rzadkim elementem programów do fakturowania, zwłaszcza tych darmowych i dostępnych online. Jeśli więc tego potrzebujesz, musisz bardzo dokładnie sprawdzić brane pod uwagę narzędzia.

Wysyłka faktury bezpośrednio do klienta

Z pozoru mało istotna funkcjonalność, ale uwierz, że bardzo ułatwiająca przedsiębiorcy życie. Dzięki niej nie musisz pobierać faktury na dysk, następnie załączać jej do wiadomości maila i wysyłać w ten sposób do klienta. Możesz to natomiast zrobić bezpośrednio z poziomu programu – również w sposób zautomatyzowany (idealna opcja dla sektora e-commerce).


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Przewiń do góry