Data wpisu: 10.08.2018

Zanim podpiszesz umowę o outsourcing IT. O co musisz zapytać przyszłego partnera?

Outsourcing IT powoli staje się normą w polskiej rzeczywistości biznesowej. Przedsiębiorcy doskonale wiedzą, że koszt utworzenia stanowiska informatycznego jest bardzo wysoki, dlatego szukają sposobów na redukcję wydatków, jednocześnie chcąc sobie zapewnić profesjonalną obsługę z zakresu IT. Na rynku jest wiele firm, które oddelegowują zespoły programistyczne do zdalnej pracy z klientem. Zanim podpiszesz umowę z konkretnym partnerem, zapytaj go o kilka szczegółów. To pozwoli Ci znacznie zredukować ryzyko pomyłki.

Liczba pracowników/liczebność zespołu

Z pozoru jest to prozaiczne pytanie, które jednak zaskakująco rzadko pada na etapie negocjowania współpracy. Niektóre zadania programistyczne wymagają oddelegowania do ich realizacji licznego zespołu. W przeciwnym razie praca będzie szła wolno, a to oczywiście oznacza nerwy po obu stronach. Warto więc podpytać, ilu pracowników zatrudnia firma softwareowa i czy są to programiści etatowi, czy tylko „z doskoku”.

Specjalizacje

Jeśli firma świadcząca outsourcing IT deklaruje, że zna się na wszystkim, to trzeba zachować daleko idącą ostrożność. Świat nowych technologii jest bardzo skomplikowany, a w dodatku stale się zmienia. Dlatego w naszej branży najlepiej sprawdza się trend specjalizowania się w danym obszarze. Firma może np. oferować produkcję rewelacyjnego oprogramowania, ale już gorzej radzić sobie z wdrażaniem rozwiązań zewnętrznych.

Referencje

Mówi się, że papier wszystko przyjmie, dlatego ślepe wierzenie na słowo nie bardzo sprawdza się w relacjach biznesowych. Niestety, ale na rynku funkcjonuje wiele firm, które chwalą się niesamowitymi osiągnięciami, a w rzeczywistości nie gwarantują odpowiedniego poziomu obsługi. Przed podpisaniem umowy poproś więc oferenta o udostępnienie portfolio wraz z namiarami na 3-4 firmy, dla których już pracował. Skontaktuj się z nimi i zapytaj o wrażenia. To znacznie lepsze rozwiązanie, niż chociażby sugerowanie się opiniami znalezionymi w sieci (nie zawsze wiarygodnymi).

Doświadczenie

Z pewnością nie zamierzasz nawiązać współpracy z firmą świadczącą outsourcing IT na zasadzie: „Jak będę czegoś potrzebował, to się odezwę”. Zakładamy, że masz już konkretne oczekiwania i np. chcesz, aby specjaliści zaprojektowali jakieś narzędzie informatyczne rozwiązujące problemy Twojego biznesu. W takim razie zapytaj oferenta, czy realizował już podobne zlecenie. Zapoznaj się z przedstawionym przykładem i oceń, czy taka jakość pracy jest dla Ciebie zadowalająca.

Powierzenie komuś odpowiedzialności za firmowe zaplecze IT jest bardzo poważną decyzją, której nie wolno podejmować wyłącznie w oparciu o cenę usługi czy czas realizacji. Daj sobie chwilę na rzetelne ocenienie kompetencji zainteresowanych firm, w czym na pewno pomogą Ci odpowiedzi na powyższe pytania.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z naszą ofertą dla firm: usługi marketingowe, produkcja oprogramowania, organizacja eventów, usługi bhp, usługi IT, oraz inne.

Zobacz ofertęSkontaktuj się z nami

Przewiń do góry